Nejen pomačkanými plechy, ale také zmařenými lidskými životy končí nehody na úseku silnice první třídy lemujícím město Velešín.

Mezinárodní tah E55 tady totiž protínají hned tři nebezpečné křižovatky s místními komunikacemi. V místě, kde mezistátní silnici dennodenně překonávají desítky lidí mířící za prací do průmyslové zóny na protější straně vozovky, navíc chybí i přechod pro chodce.

Řešení jsou již zahrnuta v územním plánu města. První křižovatka ve směru od Českých Budějovic na Kaplici, na níž je z vedlejší silnice ústící z Velešína na vozovku první třídy špatný rozhled, navrhli odborníci přestavět do tvaru písmene T. Na dalších dvou křižovatkách, kde E55 protíná spojnice Velešína s průmyslovou zónou a místní částí Velešín Nádraží, pak mají vzniknout kruhové objezdy.

„Při všech jednáních, která jsem v této věci zatím vedl, odkazovali úředníci i policisté na nedostatečný počet nehod se smrtelnými nebo těžkými zraněními. Přitom by spíše měli hledat řešení, jak těmto haváriím předejít,“ poukázal na tristní situaci Josef Klíma.

Doplnil, že jistým úpravám se správce komunikace, tedy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ani policie nebrání. Ovšem za podmínky, že si je město zaplatí samo.

Zmíněný úsek silnice přitom před časem označil za nebezpečný samotný šéf jihočeské dopravní policie Lubomír Veselý.

„Na silnici první třídy chybějí především odbočovací pruhy. Na křižovatce s komunikací směřující do Velešína Nádraží je navíc nebezpečný horizont,“ uvedl policista.

ŘSD se však hájí, že vše vyřeší plánovaná výstavba rychlostní komunikace R3 z Českých Budějovic do Dolního Dvořiště.

„Navíc kruhové objezdy na tranzitní komunikaci, to není šťastné řešení. Tímto plazivým zasahováním do současného stavu silnice dospějeme k tomu, že se po ní za chvíli nebude dát jezdit,“ poznamenal nedávno ředitel českobudějovické správy ŘSD Josef Pešl.

„V současné podobě je silnice nebezpečná nejen pro motoristy, i pro chodce. Když přeložku přecházím při cestě na vlakové nádraží, je to doslova o život. Řidiči jezdí bezohledně,“ podotkla obyvatelka Velešína Marie Auerová.