V noci na 1. března začal hořet dům v Kamenném Újezdu. Na místě podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů zasahovali profesionální hasiči z Českého Krumlova a Českých Budějovic a sbor dobrovolných hasičů Krasejovka. „Požár se šířil především podkrovím. V silně zakouřeném domě hasiči nalezli osobu. I přes okamžitou resuscitaci se ji nepodařilo oživit,“ konstatovala mluvčí.

Více o tragických požárech na jihu Čech najdete ZDE

Smutné číslo v letošní statistice povýšil také noční požár karavanu v Katovicích na Strakonicku 20. března. Po uhašení plamenů na hasiče uvnitř čekalo torzo lidského těla. Karavan podle policie obýval dlouhodobě jeden muž. „Na místo tragické události byli přivoláni strakoničtí kriminalisté, kteří se připojili k vyšetřovateli hasičů. Pro objasnění příčiny úmrtí a upřesnění totožnosti osoby byla nařízena soudní pitva a taktéž bude provedena analýza DNA,“ uvedla tisková mluvčí policie Jaromíra Nováková.

O tři dny později, tedy 23. března hasiči vyjeli k požáru v Křemži na Českokrumlovsku. Na vině je pravděpodobně zahoření přímotopu, které požár domu způsobilo. „Podle oznamovatele, který mrtvého nalezl, došlo v domě k požáru. Po příjezdu na místo v domě již nehořelo,“ přiblížila mluvčí policie Štěpánka Schwarzová.

V roce 2023 podle Venduly Matějů se dva tragické požáry odehrály na Krumlovsku a jeden v Budějovicích. Ve všech třech případech se podle Venduly Matějů jednalo o následné úmrtí, které mělo s požárem souvislost.

Požár v pečovatelském domě

V závěru roku vypukl ve Větřní v ulici Na Žofíně v domě s pečovatelskou službou požár od svíčky zapálené v bytě jednoho z obyvatel. Ze silně zakouřeného domu hasiči evakuovali dvanáct lidí, tři lidé byli zraněni. Jedna osoba následně zemřela.

Obdobná tragédie se stala vloni podle Venduly Matějů v Českých Budějovicích.

"V květnu v Pihlově u Horní Plané pak vzplálo oblečení na muži, když přikládal do ohniště. I on následně zemřel," přiblížila Vendula Matějů.

Podle jejích slov se ale nestává, že jsou jako letos tři tragické požáry v krátké době po sobě. Ale i v minulých letech se tyto smutné události objevovaly.

I v roce 2022 se hasiči podobným neštěstím nevyhnuli. Například v Českém Rudolci na Jindřichohradecku. Hasiči zde při likvidaci ohně ve sklepě domu našli dva mrtvé.

Vyhořelý dům v Čimelicích na Písecku byl dlouho tichým mementem tragédie, která se odehrála v roce 2018. Při požáru vily uhořela žena se synem. Při hasebních pracích bylo poskytnuto ošetření muži, ročník 1957, který uváděl, že má v domě ještě své dva příbuzné - ženu a mladšího muže. Bohužel i přes pokus o jejich záchranu se nepodařilo osoby z hořícího domu dostat včas ven.

Jedním z nejhorších a nejnáročnějších zásahů pro hasiče byl ve stejném roce požár hájenky Kajetín u Choustníka na Táborsku. Oheň tehdy připravil pětičlennou rodinu nejen o bydlení, ale i o život sedmnáctiměsíčního syna.