Třeboňští pištci bylipozváni do Vatikánu přímovelvyslancemČeské republiky přiSvatém stolci Pavlem Vošalíkem.Ve Vatikánu koncertovaliv úterý a ve středu, ve středu se také zúčastnili audience u papeže.

„Jsem rád, že jme se mohli zúčastnit opravdu výjimečné události a reprezentovat tak město Třeboň, Jihočeský kraj i celou Českou republiku. Takových setkání by se mělokonat více, aby k sobě lidé měli blíž," uvedl Pavel Barnáš.

Ve středu v době koncertu jejich autobus kdosi vykradl. Podle Pavla Barnáše byl autobus zamčený a jednalo se pouze o několik minut, kdy jim řidiči autobusu šli oznámit, kde budou nastupovat. Zloději ukradli pištcům několik nástrojů, mezi nimi také unikátní zvonkohru, která je až z Japonska. Dále přišel soubor také o sobní věci, jako počítač nebo kameru. Většinu nástrojů a další osobní věci však mělipištci naštěstí na koncertě sebou.

„Zavazadla bylapojištěná, takže bychom měli vše vyřešit s pojišťovnou. Velmi dobře se o nás postaralo také velvyslanectví. Policie na místě sdělila, že takovéto krádeže nejsou v místě nic neobvyklého. Zmizelo nám také promo CD, takže se naše hudba dostane i k někam, kam bychom to rozhodně nečekali,"popsal Pavel Barnáš.

Na náměstí svatéhoPetra bylo při audienci asi 40 tisíc lidí.Třeboňští pištci seděli v prvním sektoru, papež Benedikt XVI. objížděl náměstí ve svém papamobilu a u souboru byl na vzdálenost asi dvou nebo tří metrů. Osobně se s papežem setkala delegace v čele s hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou a starostou TřeboněJiřím Houdkem. Papež na adresu souboru Třeboňských pištců uvedl, že se jednalo o krásnou a inteligentní hudbu.