Čerstvou krev do žil nalil benešovským dobrovolným hasičům před necelými dvěma lety místní nadšenec Petr Lepša se svými kamarády.
Postaral se o to, že v obci povstal z popela dětský hasičský kroužek. A ten slaví úspěch, dětí je dost, z čehož má Lepša radost.


Mladí hasiči v Benešově nad Černou ještě před nějakým časem nefungovali. Co tě vedlo k založení hasičského kroužku?
Pravě to, že tady nefungovali, mě vedlo k obnovení mladých hasičů. Docela mě to mrzelo, protože tady v Benešově byla vždycky docela silná hasičská základna.

Kroužek funguje druhým rokem. Daří se všechno podle tvých představ?
Začali jsme v roce 2009 družstvem starších žáků a družstvem dorostu. Původně jsem sice počítal s tím, že bude trochu větší zájem, ale i tak je slušný. Představy se pomalu naplňují.

Takže máte z čeho brát? Dětí je dostatek?
V loňském roce jsme se rozrostli o družstvo žen a na podzim o družstvo mladších žáků, což mě těší obzvlášť, protože je vidět, že zájem přetrvává. A že základna bude pokračovat dál.

Kolik má dnes váš hasičský kroužek členů?
Máme deset členů starších žáků, sedm mladších a dvanáct žen. Dorost jsme po domluvě sloučili s dospělými.

Co chystáte pro letošní rok?
Letos pokračujeme v žákovské okresní soutěži Plamen. Jednu z těchto soutěží pořádáme doma 28. května. Dále pořádáme soutěž v požárním útoku o Pohár starostky obce. Konat se bude 25. června. Dopoledne budou soutěžit děti a od jedné odpoledne dospělí. No, a na závěr léta, přesněji 27. srpna, Memoriál Jiřího Sládka, kde už budou startovat pouze dospělí. Doufáme, že bude účast tak hojná jako vloni. To je pak největší odměna pro pořadatele.

Ty sám jsi byl odmala hasičem?
Nebyl. Až v dorostu!

Nebere ti tento koníček až moc volného času?
Tak času zabere dost, ale jsem na tom stejně jako všichni vedoucí žákovských družstev, což jsou stejní nadšenci, kteří jsou schopni si vzájemně pomáhat. A já mám ještě tu výhodu, že spolupracuji s manželkou a Honzou Temiakem, kteří jsou stejně zapálení pro práci s dětmi.

Jak bys ses čtenářům představil?
Jsem normální člověk, kterých denně potkáte stovky.

Jsi rodilý Benešovák?
Ano, jsem tady od narození. Jen posledních asi 25 let jsem byl kvůli práci věčně pryč. Až v současné době jsem doma pořád.

Jsi na své mladé hasiče pyšný?
Samozřejmě, že ano. To bych byl špatný trenér, kdybych nebyl pyšný na svá družstva. I když samozřejmě mají dost velké rezervy, ale od toho jsme zase my, abychom je na ně upozornili a ukázali, jak je mají využít. Věřím, že už letos nějaký větší úspěch bude.