Hrozba, která se vznášela nad českokrumlovskou nemocnicí, stejně jako nad jinými nemocnicemi v republice, se stává skutečností. Třiadvacet lékařů napříč věkovým i politickým spektrem podepsalo výpověď. Nemocnici tak čekají nepříjemné komplikace.

Glosu Václava Votruby Žádná legrace si můžete přečíst ZDE!

„Výpovědní lhůta je dva měsíce. Od března by tedy tito lékaři neměli pracovat. Už leden a únor bude ale komplikovaný, protože si musí vybrat svoji dovolenou,“ řekl ve středu místopředseda představenstva Nemocnice Český Krumlov Jindřich Florián.

Podle zástupce místního Lékařského odborového klubu Jana Vorla je nespokojenost mezi lékaři vysoká.

„Zda akci dotáhneme do konce, záleží jen na bezradném ministrovi, který balancuje od naprosté bagatelizace věci až k vyhlášení téměř výjimečného stavu. Doufáme, že mu někdo poradí, že je vyzkoušené v demokratických zemích tyto situace řešit vyjednáváním. Jinak si myslím, že je většina lékařů tak nespokojena, že hodlá v případě potřeby na svých výpovědích trvat,“ uvedl Vorel.

Nemocnici by tak vznikl veliký problém. „Ten je předčasné specifikovat,“ dodal Vorel. „Opakuji, že tento protest není namířen proti nemocnicím, ale právě naopak. Chceme zamezit exodu lékařů z České republiky a donutit vládu, aby konečně zamezila miliardovým únikům ze zdravotního pojištění do soukromých firem.“

Florián upozornil, že pokud to myslí lékaři s výpověďmi vážně, hrozí uzavření oddělení. „Samozřejmě nemůžeme vymýšlet nějaké krizové plány, přidávat peníze, které nemáme. Osobně si myslím, že lékaři opravdu pohrozili a nyní je to na ministerstvu,“ řekl Florián.