První písemná zmínka o Omleničce, kterou založil Bavor III. ze Strakonic, je z roku 1358. O šest let později ji získal Oldřich z Pořešína a postavil v ní kamennou tvrz. Na jejím místě pak, ve dvacátých letech 18. století, nechal hrabě Jan Antonín Nutz postavit zámek s kostelem. Ty se po roce 1770 staly součástí majetku cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě.
Po 2. světové válce přešel zámek do majetku státu a za socialismu v něm „hospodařil“ státní statek. Od té doby zámek, který přešel do soukromého vlastnictví, postupně chátrá a stal se jednou z patnácti ohrožených památek, které na území okresu Český Krumlov eviduje Národní památkový ústav (NPÚ). „Zanedbávání údržby v době socialistického hospodaření bohužel nenapravila ani změna poměrů po roce 1989,“ přiblížil Daniel Šnejd, ředitel jihočeského Územního odborného pracoviště NPÚ. „Vleklé konkurzní řízení provázel absolutní nezájem o údržbu objektu i jeho zajištění. Nehlídaný zámek se proto stal zdrojem stavebního materiálu, což urychlilo jeho destrukci.“
Další podrobnosti o historii zámku najdete ZDE.
Následovalo částečně snesení konstrukcí z důvodu ohrožení přilehlého kostela i veřejných prostor. „Od roku 2008 se nový majitel několikrát pokoušel připravit projekt rehabilitace areálu a jeho smysluplného využití. Prozatím bohužel neúspěšně,“ vysvětlil ředitel. Podle NPÚ patří Omlenička vzhledem k rozsahu a kvalitě renesančních konstrukcí, zvláště nádvorních arkád, k velmi kvalitním drobným sídlům svého druhu na Českokrumlovsku.
Zámek v Omleničce v roce 2023.
„Se zámkem se dnes bohužel neděje nic, ani trávu tam nikdo neseká. V majetku ho má Nadace Omlenička. Plány měli dobré, ale bohužel se jim nepodařilo sehnat peníze, zkoušeli získat nějaké dotace, něco málo i opravili,“ doplnil Petr Drayer, starosta Omlenic, pod které Omlenička spadá. „Mrzí mě to, byl bych moc rád, kdyby se podařilo zachránit alespoň levé křídlo, které má ještě střechu, ale naději tomu velkou nedávám. Obávám se, že toho stavba už moc nevydrží a že se bude muset zbourat.“ Případnou opravu zámeckého komplexu odhaduje minimálně na více než sto milionů korun.
Barokní zámek Omlenička
Kde stojí: Zámek stojí uprostřed Omleničky, místní části Omlenic, 3 km západně od Kaplice.
GPS lokace: 48.7351056N, 14.4413592E
Kdy a kým byl postaven: Zámeček vyrostl na počátku 18. století, společně s barokním kostelem, na místě někdejší renesanční tvrze, nechal ho postavit hrabě Jan Antonín Nutz.
Kdy a jakou zažil největší slávu: V roce 1778 zámeček koupil cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Ač ho v roce 1829 zasáhl požár, byl opraven a v majetku kláštera zůstal do roku 1945.
Odkdy a proč chátrá: Zámek byl až do nedávné doby dochován v mimořádně autentickém stavu. Podle Národního památkového ústavu současnému havarijnímu stavu zámku předcházela dlouhá léta neúdržby v době státního vlastnictví v letech 1945–1989, kde jej využíval státní statek.
Zámek v Omleničce v roce 2023.