„Je to nádhera," pochvalovala si na kruchtě kaple sv. Wolfganga Anna Vlasatá z Českého Krumlova, která na prohlídku vyrazila s manželem Jaroslavem. „Musíme se tu ještě pořádně rozkoukat a zorientovat, protože to tu je opravdu obrovské. Ale jedním slovem krása."

„Když se zamyslíte nad tím, co lidi tenkrát dokázali, tak to klobouk dolů, to my už bychom asi nedokázali," svěřila se v křížové chodbě Irena Lenská z Protivína, která si adventní sobotu spojila s návštěvou známých v Krumlově.

„Klášter minoritů, tedy také kostel, křížová chodba s kaplí sv. Wolfganga a bývalý konvent bekyní, je ve vlastnictví rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou po pravé části," vysvětlila produkční klášterů Lenka Šlajferčíková, která je zároveň členkou amatérského divadelního souboru Českokrumlovská scéna, který v sobotu ve dvou premiérách uvedl ve Velkém sále konventu klarisek vánoční představení nazvané Bratr František: „Příteli, o těchto Vánocích ho chci vidět!" s Petrem Kronikou v hlavní roli. 

„Chtěli jsme nazkoušet vánoční příběh, který souvisí s kláštery. A volba padla na Franiška z Assisi, který byl tím, kdo stavění betlémů vymyslel," přiblížila Lenka Šlajferčíková. „Na sklonku života si přál vidět, jaké to bylo, když se Ježíš narodil. A tak zlanařil své bratry, aby společně s ním vytvořili živý betlém." A právě o tom je hra, kterou návštěvníci uvidí i každou další adventní sobotu vždy v 10 a v 15 h. Hru napsal dramaturg a režisér českokrumlovského Městského divalla Jaromír Hruška.

Příští sobotní večer v klariskách bude zasvěcen setkání s krumlovskými seniory. „Pozvali jsme hosty, kteří budou vyprávět o dětství a Vánocích v Krumlově," dodala produkční. „Tato akce je zdarma, je jen třeba si vyzvednout volnou vstupenku v návštěvnickém centru na Klášterním dvoře."