Neminul snad ani den, aby obyvatelé Pořešína u Kaplice neviděli, jak se úzkými uličkami mezi domy v jejich osadě proplétají tahače s dlouhými návěsy.

Teď to vypadá, že obrázky, kdy Pořešínští skřípali zuby při pohledu na těžké kamiony projíždějící po nedávno zrekonstruované silničce, kde se někdy horko těžko vyhnou dvě osobní auta, by měly zůstat už jen v paměti místních.

Vjezd do obce, kam nákladní automobily podle všeho zaváděla GPS navigace se satelitními mapami, teď řidičům vozidel těžších než 3,5 tuny zakazují nově osazené dopravní značky.

Vjet do Pořešína mohou jen nákladní vozidla zajišťující zásobování. Šoféři kamionů mířících nejčastěji na Trhové Sviny tudíž nyní budou muset využívat silnice odpovídající rozměrům a tíze jejich vozidel.

„Cedule už jsem tu viděl, jedna je u odbočky do centra obce na silnici vedoucí z Kaplice Nádraží do Besednice, další pak na opačné straně v Kaplici na komunikaci směřující přes Žďár do Pořešína,“ potvrdil včera místní obyvatel Jaroslav Anděl. „Je dobře, že tu značky jsou, však už bylo načase,“ podotkl.

Jak potvrdil Karel Čajan, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Kaplici, příslušné svislé dopravní značení by se mělo objevit také na mezinárodním tahu E55 u odboček směřujících do Pořešína, aby řidiči mohli včas přehodnotit směr jízdy, a nemuseli se tak na úzkých silnicích složitě otáčet.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že cesta k řešení problému, na který obyvatelé Pořešína upozornili již v květnu tohoto roku peticí, byla zdlouhavá, podle úředníků to zkrátka rychleji nešlo. Jak už na konci května Deníku vysvětlil Karel Čajan, k instalaci navrženého dopravního značení bylo třeba získat souhlas českokrumlovského dopravního inspektorátu a také Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Teprve poté mohli Kapličtí zahájit nezbytný úřednický proces, který vzhledem k platným zákonům nemohl být kratší než sto dní.
Podle další z obyvatelek Pořešína Václavy Janouškové kamiony osadou projížděly ještě minulý týden. „Jsem ráda, že už konečně zmizí. S dopravou to u nás opravdu není růžové – zrovna před pár dny tady osobní auto narazilo do jednoho z domů. A kamiony dopravu ještě více komplikovaly,“ potvrdila Václava Janoušková, jež se ale obává, že někteří řidiči nákladních aut budou nově osazené značky ignorovat. „Alespoň zpočátku by proto byl třeba dohled policie,“ zmínila.

Zvýšený dohled na respektování nově instalovaného dopravního značení se skutečně chystá. Tedy alespoň ze strany kaplické městské policie.
„Kontrolu v Pořešíně v rámci našich možností zajistíme,“ potvrdil místostarosta Kaplice Pavel Svoboda.