Úzká silnice a na ní pochodující zástupy turistů. Šoféři jedoucí z Rájova do Zlaté Koruny se občas pěkně zapotí. Úsek je nebezpečný, blíží se hlavní sezona, takže o infarktové chvíle opět nebude nouze.

Dlouhodobý problém chce obec vyřešit vybudováním pěší stezky, a to nejlépe ještě letos. Jenomže bez potřebných peněz toho moc nesvede.

„Nezbývá než čekat, jestli se nám konečně poštěstí získat dotaci. Budeme žádat v páté výzvě Regionálního operačního programu,“ řekl včera starosta Zlaté Koruny Milan Štindl.

Dotace by pokryla až 92,5 procenta nákladů, což by bylo pro obec ideální. Jenomže o grant na důležitou stezku pro pěší a cyklisty na trase Rájov – Zlatá Koruna, která by celé komunikaci ulevila a eliminovala by hrozící nebezpečí, obec usilovala již třikrát. A marně.

„Šli jsme se s kamarády podívat do kláštera a v tom nejhorším úseku jelo od Rájova auto, takže to moc příjemné nebylo,“ popsala nepříliš neobvyklou situaci návštěvnice Lucie Komárová z Prachatic.

Své by povyprávěli i místní občané. Chybělo málo a Andrea Dominová mohla na vlastní kůži pocítit, že se kolem nebezpečnosti úseku nejedná jen o plané řeči.

„Málem mě srazilo auto jako chodce. Ta cesta je vážně nebezpečná, i když si přímo nehodu z tohoto místa nepamatuji,“ řekla Dominová. Největší problém podle ní tkví v sezoně. „Pohybuje se tu velké množství vodáků, o to je to horší,“ dodala.