Dunění těžké techniky po kamenné dlažbě – leckdo při něm mohl v pátek odpoledne zavzpomínat na 42 let staré putování sovětských tanků českokrumlovskými ulicemi. Místo nich ale centrem Českého Krumlova chvátali místní profesionální hasiči. Mířili přímo na zámek.

„Hoří zámek! Hoří zámek!“ křičela takřka hystericky žena na prvním nádvoří, když po půl páté odpoledne projížděla hasičská technika kolem zámeckých medvědů.

K místu se začali sbíhat zvědaví turisté. Trvalo jim poměrně dlouho než pochopili, že se jedná jen o cvičení. Zámek ve skutečnosti v ohrožení nebyl.

„To není žádná sranda. Fakt jsem si myslela, že hoří zámek. Vždyť by to byla škoda neskutečné velikosti. A oni opravu stříkali vodu na střechu. Jen ten oheň jsem nikde neviděla, tak mi to začalo pomalu docházet,“ oddychla si Jana Novotná, která přijela na Zámek Český Krumlov ze západních Čech.

Nebyla sama. Po ohni pátralo stále více očí z řad návštěvníků památky. Hasiči jim tedy připravili svým cvičením skutečně nezapomenutelný zážitek.

„Zkoušeli jsme likvidaci požáru v Mincovně na druhém zámeckém nádvoří. Všechno klaplo podle plánu. Nic neselhalo, žádný problém se neobjevil,“ řekl požární preventista českokrumlovského zámku Richard Křemek.

Cvičení hasičů se na zámku v Českém Krumlově koná každý rok. Tentokrát to ale chráněnci svatého Floriána pojali akčněji. „Je to samozřejmě objekt, který nás zajímá. Je dost složitý z hlediska přístupu a také rozčlenění budovy.

Vždycky, když tu děláme cvičení, tak nejsme vidět. Tentokrát jsme se do toho pustili se vším všudy, takže jsme byli i atrakcí pro turisty,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

Ačkoliv vjezd na zámek není pro hasičská vozidla úplně nejjednodušší, na druhé nádvoří se dá přece jenom dostat. Horší situace je přímo v centru města Český Krumlov.

„Dělali jsme například prověřovací cvičení na penzionu naproti Šatlavě. Nemohli jsme tam zajet. Jedno auto stálo nahoře v Horní ulici a další na náměstí. Musí se tedy tahat hadice, což není úplně nejoptimálnější,“ řekl Rožboud. „Potřebovali bychom univerzální vozidlo, které by nás dostalo co nejblíže k místu. Bohužel na ně finance nemáme.“

Kdo si myslí, že do historického centra Krumlova hasiči nevyjíždějí, je na omylu. Občas se najde někdo, kdo se baví zapalováním košů. „Dost často se jezdí k požárům kontejnerů. Nemůžeme se k nim pořádně dostat, takže je to nepříjemné. Samozřejmě je ale nemůže nechat hořet.“

Co se týče zámku, důležité je vědět, kde přesně požár vypuknul. Pokud na nějakém ze vzdálenějších nádvoří, přijeli by hasiči z druhé strany památky.

Profesionální hasiči by k zámku v případě požáru dorazili zhruba do sedmi minut. Záleželo by na hustotě dopravy. Zasahovat by mohli i českokrumlovští dobrovolní hasiči a stejně tak hasiči z Větřní. I ti se pátečního cvičení zúčastnili.

Oheň se zámku naštěstí vyhýbal

Českokrumlovský zámek naštěstí v moderní historii plameny neohrožovaly. „Jestli se nemýlím, tak naposledy mělo výrazněji hořet v druhé polovině 17. století. Hořelo tehdy na Latránu a požár pokračoval po Plášťové chodbě až ke starému purkrabství, což je dnes objekt u zámeckých schodů,“ řekl kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko. „Vlastní areál nejspíš nikdy nehořel. Samozřejmě až na malé dílčí požáry různě po pokojích.“