Příjemné překvapení přinesla červnová statistika úřadu práce pro Českokrumlovsko.

Českokrumlovský region se podruhé neumístil až vzadu na chvostu vývoji nezaměstnanosti Jihočeského kraje a dokonce přeskočil hned dva okresy, které byly vždy před ním se svou nižší nezaměstnaností.

Výší nezaměstnanosti ho tentokrát překonaly Strakonicko se svými 8,2 procenta a Táborsko s 8,5 procenta. Českokrumlovsko jim se svými 8,1 procenta v červnu uteklo.

„To je historický průlom,“ okomentoval to vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce. „A mám ještě jednu příjemnou zprávu. V žebříčku nezaměstnanosti všech 77 regionů v republice už Českokrumlovsko nestojí v té horší půlce s vysokými čísly, ale v té lepší s čísly nižšími, a to na 21. místě. Což je výborné,“ těší ho.

Mimojiné to znamená, že Českokrumlovsko má v republice čtvrtý nejvyšší úbytek lidí bez práce. Ovšem k tomu, aby si obyvatelé regionu mohli spokojeně mnout ruce, je pořád daleko.

Lidí bez práce bylo na konci června 2980, podporu v nezaměstnanosti pobíralo 835 uchazečů. Bez práce bylo 385 osob se zdravotním postižením. Nově se přišlo v červnu na úřad práce přihlásit 332 lidí, naopak 522 lidí z evidence odešlo.

Ohledně počtu volných míst to není žádná sláva. Pořád je jich málo. Nových nahlásili zaměstnavatelé 86, na konci června jich měl úřad práce v nabídce celkem 188. Což je méně než v květnu. „K poklesu sice došlo, ale zase se hrozně rychle točí. Prakticky, jak se objeví nové místo, hned ho někdo obsadí,“ řekl Luboš Mlčák.

Jako vždy se nejvíce lidí uchytí ve službách pro turisty. „V červnu si našlo práci například osmnáct prodavačů, jedenáct číšníků a servírek, samozřejmě také kuchaři. Do práce nastoupilo také devět zedníků, dokonce už i osm montážních dělníků, takže je vidět, že se trošku začíná rozjíždět i strojíresnká sféra. Těch nejvíc přijala firma Engel Kaplice.“

Práci získalo i dost lidí díky firmě Dunková v Českém Krumlově, do níž v červnu nastoupilo 23 lidí.

V červenci nezaměstnanost v regionu pravděpodobně ještě o něco poklesne, ale nic výrazného už to zřejmě nebude.