"Co je to tam za peklo? Na cestu pořádně vidět nebylo, ale hlavně to pěkně klouže. Zabrzdil jsem a jel jsem dál. Pod tím sněhem je totiž led," podělil se o své dojmy dvaadvacetiletý Tomáš Kysela, když o úterní noci dorazil do Dolního Třebonína. Chumelilo tak, že sníh doslova přibýval před očima.

Jak se ve středu ráno, kdy se lidé probudili do zasněžené krajiny, ukázalo, na namrzlé vozovky někteří řidiči doplatili. V úterý asi ve 20.45 hodin se několik aut srazilo právě nedaleko Dolního Třebonína, poblíž hranice okresu u Kosova.

"Jedna paní tam v nepřehledném úseku předjížděla pomalu jedoucí nákladní auto a v protisměru se objevilo další," líčilvedoucí skupiny dopravních nehod Milan Richter z českokrumlovské policie.

"A kromě těchto účastníků nehody to další dvě auta neubrzdila a narazila do nákladního auta zezadu. Při této hromadné kolizi se lehce zranil jeden z řidičů posledních dvou aut," doplnil. Další havárie se odehrála kolem 22.45 hodin nedaleko Dolního Dvořiště. Tam se srazila dodávka s osobním autem.

Řidič jednoho z aut chtěl odbočit vpravo na Rybník, ale uklouzlo mu to a vjel přitom do protisměru. "Je možné, že se staly i další žďuchance, ale o těch my se nedozvíme," podotkl Milan Richter.

V příkopu skončil i jeden ze sypačů. Hasiči ho vytahovali chvíli před půlnocí mezi Soběnovem a Besednicí. "Nevím, jak se to odehrálo, ale to se stane hned. Stačí třeba, když se sypač vyhýbá protijedoucímu autu," poznamenal provozní náměstek českokrumlovské Správy a údržby silnic Martin Lepeška.

Službukonající dispečer vyslal všechny silničáře s technikou na silnice v úterý ve 21 hodin. Ti neustále projížděli své úseky až do jedné hodiny v noci, ve tři hodiny ráno vyjeli znova a dopoledne zase, protože povrch vozovek namrzal. "Nejvíce sněhu, asi deset čísel, napadlo od Pohorské Vsi směrem na Pohoří na Šumavě a v oblasti Pasečné a Svatého Tomáše. Na Lipensku asi 5 až 7 centimetrů, v nižších oblastech od tří do pěti centimetrů," sdělil Martin Lepeška.

Problémy působil namrzající sníh na úsecích sypaných inertem a zejména na kopci z Pihlova do Perneku, kde tradičně měly problémy s vyjetím kamiony.
Během středy ale silničářům hodně pomáhalo zlikvidovat sníh z vozovek a vysušit je sluníčko, jehož jarní paprsky už mají docela sílu.

Více čtěte ve čtvrtečním Českokrumlovském deníku.