Nově upravenou návsí se budou místní moci pochlubit návštěvníkům červencové pouti sv. Máří Magdalény v Černici, místní části Mojného.

Právě termín letošního ročníku této tradiční akce pojal výtvarník Mirek Raboch, jenž na obnově parku na návsi pracuje, jako nejzazší možný k dokončení posledních zbývajících prací.

Hotovo by ale podle všeho mohlo být ještě dříve. „V květnu loňského roku jsem s pracemi začal a myslím, že do roka a do dne tady skončím,“ zasmál se Mirek Raboch.

Odkryté tajemství

Obnova parku na černické návsi sestávala hned z několika částí. Nejprve bylo třeba vyloupnout z nevzhledné betonové skořápky, pod níž přečkala téměř čtyři desetiletí, zdejší kamennou kašnu.

„Ta v minulosti sloužila jako rezervoár vody pro místní chalupy a také faru. Přičiněním družstva nebo národního výboru však byla kašna zřejmě v 70. letech minulého století zabetonována – asi proto, aby se v ní neusazovaly nečistoty,“ připomněla starostka Mojného Jana Zoufalá. Podotkla, že kašna přečkala dlouhé roky v betonovém zajetí kupodivu bez větší újmy.

Po obnově kašny ji Mirek Raboch ozdobil novou dominantou osady, motivem slunce, které je obklopeno replikami černických stavení. Ty ostatně nechybějí ani na další místní raritě – originálně vyvedené úřední desce.

Tím však práce neskončily. Kromě výsadby další zeleně bylo nutné ještě vybudovat nové posezení pro místní i turisty, jichž sem zejména v letních měsících na bicyklech zavítá nespočet, a osadit turistickou mapu.

Na příchozí však čeká ještě jedna zajímavost, a sice kamenný stůl s hracími poli na Člověče, nezlob se, a dámu.

„Mirek Raboch už ze dřeva vyřezal veliké figurky na Člověče, nyní dokončuje ještě kameny na dámu. Všechny figurky pak umístíme ke stolu do plastové krabice s víkem, aby si každý, kdo půjde kolem, mohl kdykoliv zahrát,“ vysvětlila Jana Zoufalá.

Chybějí jen rybičky

Nyní Mirek Raboch dokončuje v Černici poslední úpravy, které místní návsi definitivně vetknou punc originální odpočinkové zóny, nad kterou v takto malé osadě široko daleko není.

„Ještě trochu zarovnám živý plot u kašny, pak uvedu do chodu kašnu, aby z ní konečně začala tryskat voda, a poté do ní vysadím nové rostliny,“ popsal další postup prací Mirek Raboch.

Doplnil, že původně uvažoval o leknínech, nakonec však zůstane u stulíků. „Pokud se jim tu bude dařit, dojde i na lekníny,“ podotkl výtvarník. Chybět prý nebudou ani okrasné ryby. „Vybral jsem červené karásky,“ upřesnil Mirek Raboch.

Do prací na zvelebování své osady se Mojenští mohli pustit díky dotaci z Programu obnovy venkova. „Pro tento účel jsme získali 120 tisíc korun, 80 tisíc jsme pak doplatili z rozpočtu obce,“ vyčíslila starostka Jana Zoufalá.