„Je to ovšem týmová záležitost, a musím říct, že opravdu moc hezká," přiblížila Lenka Hůlková. „Jarmark připravují mnozí dobrovolníci a dobrovolnice a také hornoplánské spolky, místní živnostníci a řemeslníci, zkrátka ti, kteří něco umí. Panuje tu krásná atmosféra a lidi kolem sebe šíří radostnou energii. Někteří dokonce věnují výtěžek k bohumilým účelům, například Spolku pro obnovu a rozvoj Stifterova parku či na další akce, jako je živý betlém. A na organizaci se podílí i město Horní Planá."

S kreamickou dílničkou pro nejmenší do Plané přijela Petra Nekolová z Frymburka: „Jsme tu druhým rokem, máme dílničku a také prodáváme svoje výrobky. Loni jsme měli andílky a letos si děti mohou vyrobit kapříky."

Jak se přede len, na jarmarku předvedla Dana Vařilová z Českých Budějovic. Doplnila tak výstavu Len na Šuměvě a Hornoplánsku, která bude v Památníku k vidění i příští rok. „Na jaře zase s dětmi zasejeme len," těší se Lenka Hůlková. „Projdou si celý složitý proces pěstování lnu na vlastní kůži a také ho zdokumentují, udělají z toho i nějakou přednášku. Neměli jsme s tím nikdo žádné zkušenosti, takže se sami učíme. Políčko máme na Dobré vodě vedle hřbitova a letos snad budeme o něco moudřejší."

Lenka Kohoutková, výtvarnice Regionálního muzea, do Plané přijela s modrotiskovou dílničkou. „Děti i dospělí si můžou vyzkoušet pravý modrotisk, kdy barví látku tzv. rezervážní tekutinou. Látky ale posíláme barvit do Olešnice na Moravu, takže si na to výsledek počkat." Anebo si mohly vyrobit tzv. falešný modrotisk a odnést si ho hned. „Na tmavou tkaninu nanáší savo, kdy je výsledek zlatomodrý, anebo mohou zkusit přímý tisk – máme tu krásnou sérii tiskátek a děti si mohou vyrobit taštičku nebo ubrousek," vysvětlila výtvarnice.

„Ještě jsem to nikdy nedělala," svěřila se sedmiletá Deniska Mazancová z Kaplice. „Štětečkem natřu tiskátko a otisknu ho na tašku. Moc se mi to líbí, vybrala jsem si srdíčka a dám to mamince."

Zuzka a Bára Šíslovy z Českého Krumlova si na jarmarku také vyzkoušely modrotisk. „Dělaly jsme ubrus – savem i razítky. Dáme si ho na jeden malý stoliček, co máme tady v Plané u babičky," řekla Bára Šíslová.

Jak se dělají podmalby na sklo, předvedl odborník na slovo vzatý, Jiří Honiss z Budějovic, v civilu železničář. „Podmalby dělám asi pětadvacet let. Kolem 90. roku byla v Budějovicích dlouhodobá výstava podmaleb, tak jsem to zkoušel podle ní, něco jsem odkoukal i od Marie Flaškové, která se podmalbou zabývá."