Horská služba dostala výzvu k zásahu ve čtvrt na šest od dispečinku Zdravotní záchranné služby Jihočeského kraje.

„Podle informací, které dostali zdravotníci od svědků nehody, byl muž těžce zraněný a v bezvědomí, žena pak jen lehce. Okamžitě jsme vyrazili s potřebným zdravotnickým vybavením a v té chvíli vyletěl i vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic,"uvedl k okolnostem výjezdu Vladimír Čeřovský, zasahující člen Horské služby Šumava.

Po příjezdu na místo záchranáři zjistili, že informace ZZS byly přesné. Muž měl evidentně těžký otřes mozku, nebyl při vědomí a na noze měl velké tržné rány. Žena utrpěla kromě šoku jen menší zranění na noze.

„Ihned jsme muži zkontrolovali životní funkce a po zjištění, že dýchá, jsme mu poskytli základní ošetření, dále krční límec a zafixovali jej do vakuové matrace,"doplnil Vladimír Čeřovský. Vzápětí na louku vedle místa nehody dosedl vrtulník LZS a lékař si zraněného muže převzal. Posádka jej nato transportovala k dalšímu ošetření do českobudějovické nemocnice. Ženy se ujali zdravotníci Rychlé záchranné služby z Frymburku. Jak se nehoda stala a kdo ji zavinil, nyní šetří Policie ČR.

„Je nutné, aby si cyklisté v našem pohoří uvědomili, že cyklostezky často kříží normální silnice. Musejí být proto stále pozorní a sledovat trasu. Opět upozorňuji na nutnost dodržovat Desatero horského cyklisty, které najdou na našich webových stránkách,"varoval Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.