Místním se nelíbilo, že mají ve městě další ubytovnu. Situace se ale uklidnila, a tak radnice smlouvu místo výpovědi prodloužila.

„Já jsem spokojený, upravit dům k bydlení mě stálo spoustu peněz,“ říká nájemce Andrej Pradeniak, jehož agenturní zaměstnanci vilu obývají. „Je to sice jen na dalšího půlroku, ale dostal jsem alespoň šanci. Problémy jsem vychytal, vytřídil jsem lidi, kteří dělali problémy, a na pořádek tam dohlíží moje bezpečnostní agentura. Všechno funguje tak, jak má. Práce mají moji lidé hodně, dělají od rána do večera.“

Vedení města Větřní mělo k prodloužení smlouvy i praktické důvody. „Nechceme přicházet zbytečně o peníze z nájmu, navíc tam teď nemusíme platit energie,“ vysvětluje starosta Antonín Krák. „Byli se tam podívat i zastupitelé a konstatovali, že prodloužení není problém. Dům už je využívaný v souladu s nájemní smlouvou, nicméně možnost dát výpověď bez udání důvodu platí dál. Probírali jsme to i s policií, stížnosti na chování obyvatel nejsou.“

Větřní dál jedná i s Jihočeským krajem, který plánuje ve vile vybudovat sociální bydlení. „Nejsem schopen říct, kdy to bude, ale byli bychom rádi, kdyby letos padlo nějaké definitivní řešení,“ uzavírá starosta.

Vilu si pro sebe nechal postavit Hans Spiro, syn zakladatele větřínských papíren Ignáce. Byla postavena v letech 1922-1923. Spirovi coby Židé z Krumlovska v roce 1938 utekli, Němci jim pak majetek, včetně této vily, zabavili.Zdroj: archivVilu si pro sebe nechal postavit Hans Spiro, syn zakladatele větřínských papíren Ignáce. Byla postavena v letech 1922-1923. Spirovi coby Židé z Krumlovska v roce 1938 utekli, Němci jim pak majetek, včetně této vily, zabavili.