To byli účastníci pátého Přátelského pochodu Nordic Walking (NW) branou Novohradských hor. A před kostelem se pod vedením lektora Jiřího Mlatečka rozcvičovali a učili správně používat hole NW.

„Tyto hole jsou jiné, než hole trekingové,“ vysvětloval Jiří Mlateček. „Při chůzi se s nimi odrážíte rukou a pouštíte přitom zápěstí, uvolňujete prsty, což jiné hole neumožňují. Je tam mírně klouzavý pohyb, ruku otvíráte a při chůzi ji protahujete dozadu, abyste se odrazili.“

Ty správné Nordic Walkingové hole si všichni účastníci pochodu mohli u Jiřího Mlatečka vypůjčit, a to včetně dětí. Jednalo se o již tradiční pochod zdraví na podporu nemocných, tentokrát s rakovinou plic. Akce současně podpořila blížící se Světový den bez tabáku.

Pochod odstartoval ve 13.30 hodin směrem na Věrtele, Zaječí Vrch, Pilu Gabrielu, na okruh dlouhý pět kilometrů. Během pochodu účastníci odpovídali na otázky kvízu o zdraví. Po návratu je čekaly občerstvení v podobě zdravých pomazánek, které připravily místní ženy, také tombola a muzika. A rovněž ženy z Centra prevence civilizačních chorob při ZSF JU Č. Budějovice, které všem, kdo chtěl, změřili krevní tlak, tepovou frekvenci, glykémii, cholesterol, BMI a podobně.

Pochod zdraví se konal pod záštitou hejtmanky Ivany Stráské a s finanční podporou Jihočeského kraje.