Ač byla v sobotu obloha většinu dne zamračená a občas z ní spadlo pár kapek, ve Slupenci bylo slunečno jako v nějakém přímořském letovisku.

A to díky desítkám žlutých květů připomínajících slunce, které tady při tradičních Slavnostech slunečnic byly vidět doslova na každém kroku. Ve vlasech dívek a dam, na kloboucích pánů, ale především v rukou hodnotitelů Věry a Václava Drhových. Ti jako zkušení zahrádkáři rozhodovali, které slunečnice, jichž sem lidé ze Slupence i okolí přinesli na dvě desítky, se letos stanou vítěznými.

„V hlavní soutěži hodnotíme průměr květu, pak délku stonku, jeho průměr ve spodní části a konečně počet květů," vyjmenoval Václav Drha.

Jiří Bicek, jenž společně se svou rodinou a dalšími známými Slavnosti slunečnic zorganizoval poprvé v roce 2002, doplnil, že čas od času se počet soutěžních kategorií nečekaně zvýší.

„Jednou přinesly sousedky slunečnici napadenou mšicemi, a tak jsme hned vymysleli soutěž o nejzavšivenější slunečnici," řekl s úsměvem Jiří Bicek.

Eva a Jana Jakešovy v sobotu do Slupence přivezly své slunečnice ze zahrádky v Rájově na střeše auta. „Pořád jsme nevěděly, jak je převézt. Nakonec jsme k nim přivázaly dřevěné kůly, aby se slunečnice nezlomily, a daly je na střechu," popisovaly nadšené pěstitelky, zatímco rostliny se zlatavými květy sundávaly z vozu.

„Chceme se účastnit, ne vyhrát," dušovaly se. Pak ale se smíchem přiznaly, že nejdelší slunečnici pro jistotu doma přeměřily, aby už dopředu věděly, jaké budou mít v soutěži šance. „Měřila zhruba tři metry a čtyřicet centimetrů," upřesnila Eva Jakešová s tím, že do takové výšky slunečnice vyrůstají i díky slepičinám.

Jiří Bicek připomněl, že Slavnosti slunečnic před lety vznikly jako obdoba různých městských či obecních slavností nebo vinobraní. „Chtěli jsme mít příležitost k tomu, abychom se mohli sejít se sousedy. Naší snahou bylo také to, aby Slupenec hezky vypadal. Aby u každého domu byla upravená zahrádka a v ní květiny, které jsou vidět do daleka. A tak vznikly Slavnosti slunečnic," zabrousil do minulosti Jiří Bicek.

Slavnosti si postupně oblíbili i lidé z okolí, proto jsou nyní jejich nedílnou součástí vystoupení hudebních skupin anebo doprovodné soutěže pro malé i velké. Třeba hod holínkou do dálky, ženy si podle organizátorů oblíbily hod válečkem na atrapu muže.

Výsledky soutěže slunečnic

Největší plocha hlavy slunečnice: Filípek Kopřiva, Chvalšiny, 1045,8 čtverečního centimetru (rekord z r. 2002 – 1661,1 čtverečního centimetru)

Nejdelší stonek slunečnice: Jiřík Bicek, Slupenec, 406 cm (rekord z r. 2006 – 482 cm)

Nejsilnější stonek: p. Pivoňková, Slupenec, 21 cm (rekord z r. 2003 – 24 cm)

Doplňková kritéria

Největší počet květů: Jan Jungwirt, Č. Krumlov, 74 květů

Nejmenší rostlinka: Jana Jakešová, Č. Krumlov, 55 cm