„Pojďme pomoct, vážení kolegové,“ tak zněla výzva Miloše Vlasáka ze Střední odborné školy strojní a elektrotechnické Velešín, která ve škole odstartovala sbírku. Setkala se s velmi pozitivní odezvou.

„Ve středu 8. dubna jsme pak 14 tisíc korun předali hasičům města Velešín a 40 tisíc korun Domu pro seniory v Kaplici,“ informoval ředitel velešínské školy Milan Timko. Dodal, že sbírkovou akci považuje za velmi úspěšnou. „Už jen to, že se naši učitelé dokázali semknout a z vlastní iniciativy se složit na podporu hasičů a seniorů mi přijde úžasné. Jsem pyšný a všem moc děkuji!“

Hlavní sestra krumlovské nemocnice Mária Vyhlidalová.
Krumlovská nemocnice je má Alma mater, říká Mária Vyhlidalová

Interní sbírka se konala do 6. dubna. Pro její účely byl zřízen speciální účet.

Pro velešínské hasiče byl nečekaný finanční příspěvek milým překvapením. V současnosti uvažují, jak nejlépe finanční dar využít. "Moc za sbírku děkujeme," říká za velšínské hasiče Petr Skřivánek. "Peníze pravděpodobně využijeme na pořízení technických zařízení a na ochranné prostředky pro samotné hasiče - například na celoobličejové masky." Hasičům se totiž v těchto dnech podařilo získat grant 25 000 korun od společnosti ČEZ. Pořídili si ruční zádové postřikovače a ozónovač na dekontaminaci uzavřených i otevřených prostor ve Velešíně a okolí. Ozón má totiž velmi silné dezinfekční účinky.

Anežka Paloudová je hvězdou českokrumlovského SK Vltava.
Kanoistka Anežka Paloudová je mistryní světa i Evropy

"Pořídili jsme si takový typ ozónovače, který teoreticky během čtyř hodin vydenzifikuje prostor o objemu 500 kubíků vzduchu," přiblížil Petr Skřivánek. "Dá se využívat na dezinfekci školní jídelny, budovy městského úřadu nebo pro vyčištění prostoru po zasedání zastupitelstva," doplnil příklady. Ozónový generátor bude mít ale využití i poté, co pandemie koronaviru skončí. "Ozón toti skvěle pohlcuje pachy. Takže ozónovač budeme moci v případě potřeby využít třeba v obytných prostorách, které byly zasaženy požárem nebo záplavou."

Velešínští hasiči nové zařízení využijí poprvé dnes na dezinfekci šaten ve zbrojnici a vnitřků zásahových aut.