Je hezký, milý, pohodový, kamarádský! Tak okomentovali žáci větřínské základní školy svého tělocvikáře Petra Holbu, který se už potřetí v řadě stal regionálním Nejučitelem roku 2010 v anketě, kterou uspořádal českokrumlovský dům dětí a mládeže spolu s Českokrumlovským deníkem u příležitosti Dne učitelů.

Nejoblíbenější učitelé roku 2010

1. Petr Holba, ZŠ Větřní (197 hlasů)
2. Dušan Čudan, ZŠ Křemže (154 hlasů)
3. Vlastimil Hlásek, ZŠ TGM Č. Krumlov (94 hlasů)

„Začíná mi to trošku připomínat Zlatého slavíka a Karla Gotta,“ zasmála se v pondělí Denisa Sedláčková z DDM, která vítězi předávala korunku. „Je opravdu obdivuhodné, že se tady ve Větřní vždy najde tolik žáků, kteří dají hlas svému učiteli. Podle mě je opravdu krásné, že má pan Holba u svých svěřenců takovou přízeň.“

Denisa Sedláčková zmínila, že se v jedenáctileté historii ankety ještě nestalo, aby učitel vyhrál dvakrát za sebou, natož třikrát. „Určitě je tady někdo, kdo je natolik aktivní, že ostatní žáky zburcuje k hlasování.“

Petr Holba má z úspěchu pochopitelně náležitou radost. Vždyť takové ocenění je výtečnou motivací do další práce. „Jsem za to moc rád. Napotřetí už je to takový zvláštní pocit. Napoprvé to bylo samozřejmě obrovské překvapení,“ řekl Petr Holba.

Jak si sám učitel vysvětluje takovou oblíbenost své osoby? „Podle mě za to může fakt, že ještě nejsem tolik okoukaný. Možná jim vyhovuje, že jsem mladý. Těžko říct,“ usmál se sympatický kantor, který ve Větřní učí třetím rokem.

Do příštího roku si však Petr Holba příliš nadějí nedává. „Že bych byl zvolen už počtvrté? To si myslím se už určitě nestane.“

Nejoblíbenější učitelé na školách

ZŠ Benešov nad Černou – p. Sova
ZŠ Brloh – p. Říhová
ZŠ Linecká Český Krumlov – p. Šišková
ZŠ Plešivec Český Krumlov – p. Nejedlý
ZŠ TGM Český Krumlov – p. Hlásek
ZŠ Za Nádražím Český Krumlov – p. Schinková
Gymnázium Český Krumlov – p. Draslar
ZŠ Hořice na Šumavě – p. Čurdová
ZŠ Chvalšiny – p. Čížková
Gymnázium, SOŠE a SOU Kaplice – p. Musilová
ZŠ Křemže – p. Čudan
ZŠ Větřní – p. Holba

Budou hlasovat stále

Větřínští školáci, především dívky, mají ale jasno – i příští rok budou pro Petra Holbu hlasovat. A to i ti, co letos končí povinnou devítiletou školní docházku.

„Budeme mu posílat hlasy, i když už budeme na jiné škole,“ slibovaly žákyně deváté třídy. „Je hezký, milý a je s ním sranda. Prostě se nechová jako ostatní učitelé, je k nám kamarádský, což je moc fajn,“ řekla například Helena Kotlárová. „Pan Holba je prostě moc v pohodě,“ dodala Kristýna Radová.

Letos bylo v anketě odevzdáno 336 platných hlasovacích lístků. Děti mohly hlasovat nejvýše pro tři učitele. Celkově bylo nominováno 143 pedagogů z 12 škol Českokrumlovska. „Ankety se může každoročně zúčastnit každý, kdo chodí do školy,“ dodala Denisa Sedláčková.

Proč dávají děti učitelům svůj hlas?

- Má úctu ke zlobivým.
- Umí zacházet s dětma.
- Nechal nás tancovat po lavicích.
- Hodina s ním se dá přežít.
- Toleruje, že jsme puberťáci.
- Protože je slávista.
- Je hustá a prostě good.
- Učí vopčanku.
- Baví mě křížovky, které vždy přinese.

Petr Holba očima svých žáků

„Je moc milý, opravdu k nakousnutí!“
„Je s ním opravdu sranda. Taková s ostatními učiteli není.“
„Je to pravý kamarád!“
„Vychází s námi tak, jako nikdo.“
„Je krásný, prostě kus.“
„Má ukázkové chování. To jak s námi jedná, se nám opravdu líbí.“
„Kdyby byla anketa o nej sexy učitele, tak bych mu dala taktéž hlas.“
„Je s ním správná pohoda.“