Slavnostní den zažili ve středu tři mladí muži ze Střední odborné školy strojní a elektrotechnické ve Velešíně. V obřadní síni bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba jejich studijní snahu a úspěchy ocenili zástupci Jihočeské hospodářské komory, města Velešína, jejich školy a sponzorů v podobě velešínských firem. Úspěšnými učni jsou mladíci ze stejné třídy oboru obráběč kovů Roman Chaloupka, Josef Rouha a Jan Bostl. Soutěž organizuje Jihočeská hospodářská komora ve všech svých oblastech v Jihočeském kraji, aby podpořila a zviditelnila mladé lidi, kteří mají díky svému umu nejlepší předpoklady věnovat se ve své profesi řemeslu. Ve Velešíně se vyhlášení konalo poprvé. „Soutěž pořádáme, protože v programu Jihočeské hospodářské komory je starat se o budoucí pracovní síly,“ řekl Otakar Veselý, předseda Jihočeské hospodářské komory.

„Na trhu práce nám chybí spousta profesí,“ vysvětloval Otakar Veselý. „Nahrazovat je zahraničními zaměstnanci se moc neosvědčuje. Zaměstnávat je je určité riziko, protože nevíme, jaká je jejich pracovní morálka a podobně. Navíc jim musíme platit stejnou mzdu, jakou berou naši zaměstnanci. Daleko prospěšnější je tedy věnovat energii a čas na podporu učňovského školství v Jihočeském kraji.“

Oceněni byli tři mladí muži, ale jenom jeden z nich se stal Učněm roku 2018/19. A to místní Josef Rouha. Všichni kromě ocenění získali dárkové poukazy.

Více čtěte v pátečním Českokrumlovském deníku 21.6. 2019