Události v českokrumlovském regionu měsíc po měsíci.

Leden

Začal rok, ve kterém Český Krumlov oslavil 700 let od první písemné zmínky o Krumlově jako městě, 750 let oslavil Vyšší Brod, město i klášter a 750. výročí obce slavili i v Rožmitálu na Šumavě. V letošním roce se dožila v plném zdraví padesáti let přehrada a elektrárna Lipno.

Obrovská detonace vylekala 7. ledna v podvečer obec Větřní. V jednom z bytů v obecním domě v ulici Na Žofíně vybuchl plyn, který celý dům naprosto zdecimoval. Následovala okamžitá evakuace jeho obyvatel, kteří se nestihli ani převléknout. Následkům zranění nakonec podlehla v nemocnici jedna žena.

První výsledek krize: Několik let trvající snahy o znovuoživení a rekonstrukci českokrumlovského autobusového nádraží se podle všeho znovu ocitají zpět v bodu nula. Investor městu 23. ledna sdělil, že svoji účast na projektu pozastavuje.

Únor

Takřka jedenáct kilometrů měřila nejdelší udržovaná ledová bruslařská dráha v České republice mezi Lipnem a Frymburkem, což znamenalo přinejmenším národní rekord a pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Tak to zjistila speciální komise třetího února. Akci vydatně přispěl Českokrumlovský deník.

Březen

V polovině března získali ve výběrovém řízení objekty bývalého hraničního přechodu v Dolním Dvořišti noví soukromí majitelé.

V pondělí 23. března začala generální rekonstrukce Lazebnického mostu v Českém Krumlově. Hluk blížící se svojí intenzitou rachotu startujícího tryskáče a bílý oblak prachu během pískování pobouřil hlavně lidi žijící a pracující v centru města. Ozvaly se první hlasité protesty proti stavebním zásahům, a to už i v souvislosti s protipovodňovými opatřeními.

Duben

Zhruba 170 zaměstnanců kaplické firmy Kopp Elektrotechnik se dozvědělo, že podnik na konci roku uzavře v Kaplici svůj výrobní závod. První výpovědi dostali lidé v létě.

Do koryta Vltavy v centru Českého Krumlova vjíždí 21. dubna první bagry v rámci protipovodňových opatření. Celkové náklady jen na této části řeky postupně dosáhnou osmdesáti šesti milionů korun. Vybagrovat by se mělo mezi 40 až 50 tisíci kubíky zeminy. Akce vyvolala další velkou nevoli mnoha lidí z Českého Krumlova i okolí a podpisovou akci za záchranu ostrůvku za Lazebnickým mostem.

Květen

Občany na Českokrumlovsku zděsila zpráva, že by mohlo v budoucnu vyrůst ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Lidé se bojí, že by taková stavba vyhnala z lipenského regionu veškeré turisty, což ale Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) vylučuje. „Do krajiny bychom nepřinesli nic výrazného,“ ubezpečil Jiří Slovák z SÚRAO.

Červen

Před kaplickým podnikem Kopp Elektrotechnik stávkovali 16. června jeho zaměstnanci. Dali tak najevo svůj nesouhlas s plánovaným uzavřením firmy.
Povodně zasáhly Českokrumlovsko. Voda řádila například v Mojném, Benešově nad Černou nebo na Křemežsku. „Lidi už jsou tu z toho na nervy. Pořád čekají, jestli něco přijde,“ popsala noci beze spánku benešovská starostka Veronika Korchová.

Červenec

Slavnostním otevřením vyvrcholila 1. července kompletní revitalizace městského parku v Kaplici, jež trvala téměř celý rok. V rámci úprav pracovníci odborných firem odstranili starý mobiliář, nově vydláždili tři čtvrtě kilometru chodníků a někdejší šatny u letního pódia přeměnili ve veřejné toalety. Zřejmě nejdiskutovanější součástí úprav bylo oplocení parku. Práce stály 10 milionů korun.

Na příštích pět až sedm let má Český Krumlov se svozem komunálního odpadu vystaráno. Dodavatelská firma předala 9. července městu nově rozšířenou skládku v Pinskrově Dvoře s kapacitou o 20 tisíc kubíku větší než dosud.

Září

Doslova na prach shořela 9. září hospoda na návsi v Netřebicích. Plameny, které v té době nevyužívaný objekt zachvátily, pomáhali profesionálním hasičům likvidovat dobrovolníci z Velešína, Netřebic a Zubčic. Oheň napáchal škody za dva miliony korun, příčina je stále v šetření.

První jednání o otáčivém hledišti na úrovni všech odpovědných úředníků a politiků, a to na úrovni kraje nebo ministerstva, se konalo 16. září. Točna zatím zůstává tam, kde je, oznámil v Českém Krumlově ministr kultury Václav Riedelbauch.

Do Boletic dorazil první jaderný odpad. Symbolicky ho 19. září přivezli odpůrci záměru možného umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva ve vojenském výcvikovém prostoru. „Chceme upozornit na to, že takové úložiště ovlivní životy lidí v okolí Boletic. A to velmi důkladně,“ řekl Edvard Sequens ze sdružení Calla, které celou akci organizovalo.

Říjen

Dříve šedivá budova pavilonu C hornoplánského domova důchodců se během patnáctiměsíční rekonstrukce proměnila doslova od základů. Objekt povyrostl o jedno patro, dostalo se i na výměnu oken či zateplení fasády. „Kapacita sice zůstala stejná, tedy třiačtyřicet lůžek, změnou dispozičního řešení interiéru objektu jsme však původní čtyř až pětilůžkové pokoje přestavěli na místnosti s jedním či dvěma lůžky,“ uvedl ředitel domova důchodců Jaroslav Šíma. Na rekonstrukci za téměř 40 milionů korun, jež oficiálně skončila 23. října, přispěla Evropská unie.

Listopad

Ani krajský soud nezměnil 4. listopadu rozsudek nad velešínským strážníkem Václavem Ottenschlägerem, jemuž Okresní soud v Českém Krumlově udělil trest odnětí svobody na jeden rok s podmínečným odkladem na dva roky za ublížení na zdraví. Strážník totiž před rokem v říjnu při pronásledování postřelil hledaného mladíka. Na podporu policisty ve Velešíně někteří ze zastupitelů sepsali otevřený dopis, pod který se podepsala řada obyvatel města a okolí. Ty rozsudek zklamal.

Prosinec

Klíče od bytů ve zcela nově postaveném domě v ulici Na Žofíně ve Větřní, který v lednu zničil výbuch plynu, dostali 17. prosince jeho původní obyvatelé. Obec jim tak dala nejlepší možný dárek k Vánocům. „Jsem opravdu šťastná, že se vracím,“ radovala se třeba Hana Hajná.