Pondělí 7. 3.

Zřídit nebo nezřídit ve vsi mateřskou školu, jak si přáli někteří z rodičů a obyvatel Omlenice? Zastupitelé už to rozsekli. Školka nebude. Chybí totiž to podstatné, co je pro existenci školky nezbytné – dostatečný počet dětí. Do omlenické školky je jich potřeba minimálně kolem dvaceti, a jak starosta zjistil, dětí by dali dohromady jenom osm.

Deník dodává: Dneska si pořídit mateřskou školu není jen tak. Kdyby k tomu stačila vytápěná místnost, jedno WC, umyvadlo, paní učitelka a někdo by přivážel obědy, pak by to mnohá obec ještě asi zvládla, ale s dnešními normami Evropské unie se projekt budování školky mění v megalomanskou investici, o níž se malým vsím může tak akorát zdát. A pak se musí vyplatit. Ovšem velice proměnlivé a nejisté počty dětí jsou příliš riskantní sázkou na jistotu.

Úterý 8. 3.

Parkování v centru Kaplice podraží. Parkovací karty, které si motoristé doposud pořizovali za 400 korun a mohli za ně v centru města parkovat celoročně, už nedostanou. Město jejich vydávání zastavilo. Současně připravuje nová pravidla. Také mají výrazně přitvrdit postihy vůči motoristům, kteří za parkování neplatí, nebo na parkovacím místě stojí déle, než jim karta či parkovací lístek dovolují.

Deník dodává: Platit za parkování, obzvlášť, když míst bez placení ubývá, je protivné a člověk má tendence, už proto, že má dojem, že ho všude chtějí jenom oškubat, se tomu vyhnout. Ale to je holt daň civilizaci a našemu pohodlnému způsobu života. Nezbývá než doufat, že peníze vybrané za parkování město jeho občanům zase vrátí jinak – ve zvelebení města.

Středa 9. 3.

Nezaměstnanost na Českokrumlovsku konečně po dlouhé zimě zastavila růst vzhůru. Trošku klesla na 11,8 procenta, tedy na 4042 uchazečů o práci. Ovšem profese závislé na sezoně jsou na tom pořád špatně. Mezi nimi je nejvíc lidí živících se prací ve stavebnictví. Těch je nyní bez práce až kolem čtyř stovek.

Deník dodává: Pomůže jediné. Nástup jara. Pak na Krumlovsku zase začne hemžení lidí a rozjede se práce na všech frontách. Teď ještě, aby měli peníze ti, co chtějí stavět, a pomohli tak zedníkům překonat krizi, která na stavebnictví plnou silou dolehla až teď.

Čtvrtek 10. 3.

Roznášení sčítacích listů na Českokrumlovsku v rámci celorepublikového sčítání lidu je v plném proudu. Sem tam to zaskřípe, jako se to například stalo na krumlovském Plešivci, kde lidé v ohlášeném termínu čekali na formuláře marně. Pošta to ale brzy napravila.

Deník dodává: Mějme s pracovníky pošty slitování. Akci sčítání lidu zažívají poprvé, sbírají zkušenosti a tak se stane, že občas ne všechno vyjde tak, jak si představují. Kdo v těchto dnech pozdě večer jede kolem pošty, všimněte si, že se tam svítí. Ač je zavřeno, spatříte tam spoustu lidí v plné práci. Na distribuci lístků pracují pilně jako včelky.

Pátek 11. 3.

Území kolem silnice E 55 na Kaplicku zaměstnává kaplické strážníky. Jednak se tam u Nažidel našel granát z druhé světové války, ke kterému volali pyrotechnika, a také si zopakovali další z mnoha kontrolních výjezdů za venku postávajícími prostitutkami. Legitimovali je, vyslechli si další salvu nevybíravých výrazů sypajících se na jejich hlavy a nařídili ženám, aby od silnice zmizely.

Deník dodává. Tuhle práci strážníkům jistě nikdo nezávidí. Nejhorší na tom je, že zatím je to práce beznadějná, připomínající boj s větrnými mlýny. Očividně je načase zkusit prostituci legalizovat, vytlačit tak prodejné ženy z veřejných míst do nočních klubů a jejich výdělky i zisky pasáků zdanit.