Čtyři miliony a sto tisíc korun stál město Český Krumlov úklid jeho vlastních ulic a chodníků od prvního ledna letošního roku.

Glosu Zdeňka Zajíčka Zákon nad zákon… čtěte ZDE!

Faktury jsou tedy vystaveny za období šesti týdnů, a to v tuto chvíli není jasné, kdy zima skončí a hlavně, kdy letos napadne zase další sníh.

„Lidé se zlobí na nás, že nestíháme úklid, ale Český Krumlov utratil během jednoho měsíce za úklid sněhu tolik peněz, jako vloni za celé první čtvrtletí,“ konstatoval v úterý starosta Luboš Jedlička.

Pravdou je, že podle pravidelného průzkumu Českokrumlovského deníku občané většinou situaci chápou, přesto už na některá neuklizená místa začínají poukazovat.

„Zvlášť s kočárkem se mi městem projíždí špatně,“ zareagovala v úterý jedna z maminek, Petra Zelenková. „Někde jsou chodníky průjezdné, ale já bydlím na Plešivci a na mostě přes řeku je po jedné straně chodník uklizený, na druhé ne. A to nechápu proč,“ dodala.

Ale ani běžným chodcům už není průchod některými částmi města příjemný. „ Proč to někdo neuklidí, vždyť je tolik nezaměstnaných,“ doplnila logickou otázkou Jana Procházková ze sídliště Mír.

Řešení by to bylo prosté, byť v tuto chvíli zhola nemožné. Důvod? Legislativa. „Představoval bych si, že se v takovéto situaci obrátím na státní správu, tedy například na úřad práce, a požádám o to, aby městu poslal na pomoc s úklidem nezaměstnané. Jenomže podle dlouhodobé zkušenosti vím, že se taková věc úředně vyřídí možná až za měsíc,“ naznačil problém starosta Jedlička.

Bleskové řešení by bylo možné pouze v případě, že hejtman vyhlásí v kraji kalamitní stav. A ten vyhlášen není. To potvrdil i ředitel českokrumlovského úřadu práce František Petera.

Pokud někteří občané pobírají sociální dávky a chtějí si je nechat navýšit, pak po nich může město chtít na oplátku odpracovat dvacet hodin, které by se pro tento účel daly využít, a to prakticky ihned.

„Pak ale existují veřejně prospěšné práce a podepsání dohod o nich není ze dne na den,“ dodal ředitel Petera s tím, že Český Krumlov ale o něco takového ještě nikdy nepožádal.

V takovém případě musí úřad práce nezaměstnané vybrat, zkontaktovat a doporučit budoucímu zaměstnavateli, tedy městu. To si z nich vybere.

„Souběžně s tím se projednává oficiální žádost, ke které musí město ze zákona doložit bezdlužnost státu, tedy k finančnímu úřadu, zdravotních pojišťoven, celníků a podobně, což také chvíli trvá,“ dodal ředitel s tím, že stát si své peníze zkrátka hlídá a tomu, kdo dluží neposkytne nic. Jediná možnost, jak zabránit podobným průtahům je, řešit vše s předstihem.

Než se ovšem všechny potřebné doklady shromáždí a než je státní správa projedná, bude už podle starosty Jedličky možná dávno po sněhové nadílce.

„Pokud stát vidí, co se ve městě děje, měl by zasáhnout sám a ne čekat, až se na něj někdo obrátí. A hlavně, neměl by takového žadatele nechat absolvovat tří čtyřtýdenní martyrium shánění potřebných potvrzení,“ uzavřel českokrumlovský starosta.