Kamerový systém se Velešínským v boji proti vandalismu osvědčil natolik, že chystají jeho rozšíření.

Ostrý provoz bezpečnostních kamer zahájili ve Velešíně na podzim loňského roku. Nyní se zastupitelé rozhodli vyčlenit z letošního rozpočtu města 100 tisíc korun na nákup dalšího kamerového bodu.

„Počítáme s tím, že nová kamera bude sledovat širší centrum města,“ prozradil velešínský starosta Josef Klíma. Nutné je podle něj sledovat především park J. V. Kamarýta poblíž náměstí, který je terčem útoků vandalů co chvíli.

Problémové noci

Pokud se v budoucnu podaří v městském rozpočtu najít další volné finanční prostředky, bylo by podle Josefa Klímy vhodné investovat je do nákupu dalších kamerových bodů.

„Problémový je také areál základní školy, zejména hřiště, zaměřit bychom se mohli rovněž na objekt mateřské školy. Případů vandalismu v poslední době přibývá také na hřbitově. Myslím, že rozbíjení náhrobků či krádeží různých věcí z hrobů by mohla kamera předejít,“ zauvažoval Josef Klíma.

Nejvíce nepravostí se ve městě odehrává tradičně v nočních hodinách. „To se ulicemi rozléhá řev zejména mladých lidí, kteří se scházejí právě v parku J. V. Kamarýta nebo na autobusovém nádraží,“ zmínil velešínský starosta.

Při obdobných tazích městem přitom berou za své nejen dopravní značky nebo odpadkové koše, ale třeba i čekárna na nádraží nebo mantinely na hokejbalovém hřišti.

Domněnka, že přestupky proti zákonu či městským vyhláškám skryje tma, je však na omylu.

„Nová kamera bude vybavena nočním viděním, navíc pořídíme model se slušným rozlišením, takže sledované objekty budou dobře rozpoznatelné i na dálku. Dosavadní zkušenosti prokázaly, že lze dohledat i pachatele, který se před objektivem kamery zahalí třeba kapucou – například podle oblečení nebo stylu chůze,“ vysvětlil Josef Klíma.