Nevíte kam s očima či do čeho ponořit svůj nos? Městská knihovna v Českém Krumlově nabízí od konce loňského roku k prohlédnutí a přečtení soubor knih tématicky zaměřených na UNESCO.

Chcete vidět, jak vypadal Český Krumlov před sto lety? Sbírka o 94 svazcích zahrnuje knihy nové, ale i knihy z antikvariátu, staré několik desítek let.
K nejstarším knihám patří například Vlastivědný sborník od Josefa Bělohlava z roku 1912-13. Kniha se skládá ze starých fotografií, map a doprovodného textu o Českém Krumlově a jiných zajímavých místech České republiky. Návštěvníci knihovny si tak mohou porovnat, jak vypadala tato místa před sto lety a jak nyní.

Knihy popisují světové i tuzemské historické památky, přírodní skvosty i nehmotné kulturní dědictví. Poklady Asie, starověké stavby včera a dnes, přírodní parky, 1000 pozoruhodností Prahy, sokolnictví i slovácká Jízda králů (nejnověji přidaná na seznam UNESCO) – a mnoho dalších zajímavostí a krás je poskytnuto čtenářům v široké paletě barev a chutí k prohlédnutí či prostudování.

Sbírka knih stála dohromady 26 tisíc korun. Městská knihovna čerpala finance z programu Ministerstva kultury Podpora pro památky UNESCO na rok 2011.

Ředitelka knihovny Karla Votřelová prozradila důvod sbírky: „Tento nově budovaný knižní fond je malým příspěvkem knihovny k připravovaným oslavám již 20. výročí zapsání města na prestižní Seznam památek UNESCO v závěru letošního roku.“

Sbírka bude návštěvníkům neustále k dispozici. Knihovna počítá s jejím průběžným doplňováním.
„Knihy z této sbírky si návštěvník může prohlédnout ve studovně a čítárně knihovny. Domů si je však vypůjčit nemůže, protože knihy jsou zařazeny do takzvané příručkové literatury,“ doplňuje ředitelka Votřelová a současně doufá, že si knihy nebude nikdo odnášet. I když vyplnění těchto obav nevylučuje.

Studovna a čítárna Městské knihovny v Českém Krumlově má pro případné zájemce a zvědavce otevřeno v pondělí a pátek od 13 do 18 hodin, v úterý a čtvrtek od 9 do 11.30 a poté od 13 do 18 hodin.

Autor: Martin Sváček