V době osvobození Českého Krumlova totiž lidé vyráběli prapory s americkými barvami jako diví. Důkaz, jeden takový prapor, nyní vlastní Regionální muzeum v Českém Krumlově. A co víc, muzeum před několika dny získalo další naprostý unikát v podobě skutečné americké vlajky, kterou Američané věnovali v roce 1945 zástupci města.
Jen díky tomu, že ji tehdy František Švamberg, budoucí předseda národního výboru, schoval u sebe doma, je nejspíš možné, že tento artefakt přežil dobu komunistického režimu.

„Že ji František Švamberg uchoval u sebe doma, je opravdu veliké štěstí. Když si vezmeme události, které se pak prohnaly Českem, dá se spekulovat, jestli by se vlajka opravdu zachovala. Musím říct, že je  opravdu v perfektním stavu," pochvaloval si  včera historik muzea Ivan Slavík.

Vlajku tehdy František Švamberg vyměnil s velitelem americké posádky plukovníkem Royem N. Hagertym za československý prapor. „Každopádně, i vlajka ušitá místními občany stojí za zmínku. Dali ji dohromady ze všeho, co měli po ruce. Červené barvy mohly být skutečně použity z vlajek s hákovým křížem. Hvězdičky jsou pak domalované ručně. Používaly se k tomu třeba formičky na cukroví. Musím zmínit, že i Němci tehdy pilně šili americké vlajky," uvedl Ivan Slavík.

Kromě těchto vzácných předmětů nyní muzeum získalo z pozůstalosti Františka Švamberga také sbírku dobových fotografií i textů. „Našli jsme tam rovněž několik záběrů z odsunu německých obyvatel z Českého Krumlova. Když jsme chystali výstavy Příběh města Český Krumlov, pátrali jsme po nich, ale neúspěšně. Nyní je máme. Je tam vidět odsun na nákladních autech i sběrný tábor na nádraží," popsal Ivan Slavík.

Otázkou nyní je, jak se získanými artefakty muzeum naloží. „Určitě dáme dohromady nějakou sbírku. Letos jsme to už k výročí osvobození nestihli, ale počítám, že příští rok bychom mohli. Určitě je to zajímavost, která dokáže zaujmout," řekl ředitel muzea Filip Lýsek. „Jen je třeba počítat s tím, že jsou to vlajky větších rozměrů, takže budeme potřebovat pořádný prostor," usmál se Ivan Slavík.