Sbírku kostýmních miniatur z českokrumlovského zámku si nyní mohou prohlížet návštěvníci Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v bývalém Paláci šlechtičen v Brně.

Výstava s názvem Leckteří národové je ojedinělá hlavně díky tomu, že 60 kvašů na pergamenu, které zachycují s drobnopisnou přesností do nejmenších detailů rozmanité úbory z Evropy i vzdálenějších končin světa, vidí nyní lidé pohromadě vůbec poprvé.

„Některé kousky bývají občas prezentované v Renesančním domě krumlovského zámku. Takhle pohromadě ale ještě nebyly,“ upřesnila ve čtvrtek Kateřina Cichrová z oddělení restaurování Národního památkového ústavu České Budějovice.

Miniatury měly původně své místo v kabinetu u ložnice kněžny Eleonory Amálie Schwarzenbergové na krumlovském zámku. „Mají docela zajímavou historii. Ze zámku se totiž v polovině 18. století stěhovaly do Kvítkova Dvora. Poté se přesunuly do Červeného Dvora, kde je nakonec zastihlo znárodnění,“ vysvětlila Cichrová.

Podle jejích slov vzbuzuje pestrost a rozmanitost tvarů miniatur obdiv, údiv i úsměv. „Přestože hlavním posláním miniatur byla výzdoba intimního interiéru, poskytovaly v době svého vzniku pravděpodobně také inspiraci pro maškarní převleky na oblíbené taneční zábavy,“ zmínila Cichrová.

Výstava je v Brně k vidění od začátku prosince. Potrvá až do května příštího roku. „Téma miniatur je hodně etnografické. Je tam vidět mnoho národností, mezi nimi jsou i Valaši. Etnografové o ně projevili zájem, protože tam pořádají výstavu věnovanou zábavám a maškarním záležitostem v různých sociálních vrstvách. Zaujalo je to, jelikož mají zachycené kostýmy dost úzkou souvislost s maškarními kostýmy,“ řekla Cichrová.

Otázkou je, jestli se vystavení ojedinělé kolekce dočkají i lidé v Českém Krumlově.

„Je to mým velikým přáním. Jsou natolik zajímavé, že věřím, že by veřejnost zaujaly. Věřím, že se správou zámku nějakou společnou cestu, jak miniatury prezentovat, nalezneme,“ řekla Kateřina Cichrová. „Připravujeme také speciální katalog, který by měl být v prodeji během ledna. O to pak bude celá záležitost přitažlivější.“

V každém případě, do původních prostor se už miniatury vrátit nemohou. „Místo změnilo během 18. století podobu. Nemůžeme je tam tedy vrátit. Musíme hledat alternativní prostory,“ vysvětlila Cichrová.