Lidé v hmotné nouzi či ti, kteří nemohou najít pracovní uplatnění déle než rok, by mohli vykonávat veřejně prospěšné práce po dobu tří měsíců, přičemž zaměstnavatel či obec by dostala v rámci tohoto programu příspěvek od úřadu práce na jejich výplatu.
Nezaměstnaní by tak získali šanci zapojit se do pracovního procesu a později by si díky tomu snáze našli práci. Po uplynutí tří měsíců uvolní místo dalším nezaměstnaným. Alespoň to je záměr projektu Aktivizační pracovní příležitosti, s nímž přišel úřad práce na začátku roku 2014.
Jenže na Českokrumlovsku není o Aktivizační pracovní příležitosti zájem jak ze strany obce, tak ze strany nezaměstnaných uchazečů. „Nevím, jak v ostatních okresech, ale u nás na Českokrumlovsku tohoto příspěvku ještě nikdo nevyužil," osvětluje situaci Cyril Bohdal, vedoucí oddělení trhu práce v Českém Krumlově. „Projevily zájem dva subjekty, kterým byly předány kompletní informace a vydány žádosti, ale doposud tyto žádosti na naše kontaktní pracoviště podány nebyly. Co mám informace, tak nezaměstnaní uchazeči o tento projekt také nemají zájem."
Podle něj obce raději rovnou uchazeče z evidence zaměstnají s příspěvkem až na dobu jednoho roku na plný úvazek.
Přitom využití příspěvku v rámci Aktivizační pracovní příležitosti by mohlo být pro zaměstnavatele výhodné, protože si tak ve třech měsících zjistí, zda by jim pracovník vyhovoval. „Díky příspěvku, který by subjekty čerpaly, si mohou obce vyzkoušet uchazeče z evidence a pokud se osvědčí, mohou jej přijmout natrvalo na veřejné prospěšné práce, u nichž opět využívají příspěvku z aktivní politiky zaměstnanosti," doplňuje Bohdal.
Některé obce na Českokrumlovsku jsou však o programu informovány, ale zapojení do tohoto „boje proti dlouhodobé nezaměstnanosti" spíše jen zvažují, mezi nimi například obec Kájov. „Zatím o tom nemám tolik informací, ale slyšel jsem o něčem podobném. Od zástupce úřadu bychom se měli v budoucnu dozvědět více," řekl starosta Kájova Bohumil Šíp.
Naopak starosta Křemže Josef Troup tvrdí, že příspěvky od úřadu práce dostává na veřejně prospěšné práce nezaměstnaných již léta: „Je určitě dobré, že vyvíjí úřad práce takový přístup. Ovšem v případě, kdy si chceme nechat danou zaměstnankyni nebo zaměstnance i nadále po třech odpracovaných měsících, žádný příspěvek na ni nebo na něj nedostaneme. Myslím si, že by to mělo mít plynulejší přechod, hlavně aby ten dotyčný mohl bez problémů přejít do jiné práce anebo pokračovat."
Zájem o zapojení do projektu, který by měl „aktivizovat" nezaměstnané, může záviset na momentálním stavu trhu práce v daném okresu. Možná některé zaměstnavatele odrazuje také nadměrná administrativa spojená s programem. Kromě žádosti o zapojení do projektu, kterou by například obec musela podat, je totiž potřeba dodat na úřad práce potvrzení o bezdlužnosti od finančního úřadu, celního úřadu, ČSSZ a zdravotních pojišťoven, doklad o zřízení účtu u peněžního ústavu a u žadatele, který není veden v živnostenském nebo obchodním rejstříku. K žádosti se ještě musí přiložit doklad prokazující právní formu žadatele a doklad prokazující statutárního zástupce. Jisté je, že na Českokrumlovsku do dnešního dne žádná žádost o zapojení do programu na úřad podána nebyla.
Autor: Markéta Snížková