Na konci června se nezaměstnanost na Českokrumlovsku snížila na pouhá 6,5 procenta, což znamená, že se o práci oproti květnovým 2991 zájemcům ucházeli 2793 uchazeči. Z toho bylo 1473 žen, 46 absolventů škol a 462 lidí se zdravotním omezením. Právě ti to mají se sháněním vhodné práce snad nejtěžší.

„Práci nemám. A těžko ji hledám – mám nemocná záda," svěřil se šestapadesátiletý Petr z Kaplice, který v minulosti pracoval jako vozmistr na dráze. „Poklepával jsem kladivem na brzdy a poté, když se mi jednoho dne při noční směně podlomila levá noha a zůstal jsem sám ležet mezi kolejemi, vydal jsem se k lékaři. Od té doby chodím od doktora k doktorovi. Kvůli zádům trpím a teď už mě pomalu odvezli kvůli těm horkům. Přesto se snažím chodit a nahoru do pater pěkně po schodech, i sem na úřad práce. Práci sháním dva roky. Bohužel s těmi zády nevydržím stát na místě, po deseti minutách si musím sednout. Zkoušel jsem třeba práci s motorovkou, přeřízl jsem dva kusy, pak už u toho musím klečet a po nějaké chvíli už to nejde vůbec. Mám totiž výrůstky na páteři, plotýnky zničený."

Ani sedavá práce by panu Petrovi moc nepomohla „Potřeboval bych práci, kde bych se tak po hodině mohl zvednout a projít se. A na dráze už všechny propustili včetně vozmistrů, je to špatný. Doktoři říkají, že to ještě na operaci není, ale já už bych radši byl po ní, abych mohl něco dělast." Petr na dráze v Horním Dvořišti a Budějovicích. pracoval 30,5 roku. Nyní žije z příspěvků od státu. „Když člověk není náročný, tak se s tím dá vyjít," nestěžuje si.

„Jsem bez práce tři měsíce," líčila šestačtyřicetiletá Mirka z Kaplice, matka dvou dětí. „Předtím jsem dělala různé práce, například prostřednictvím úřadu práce v Domově pro seniory, nebo ve velešínské šicí výrobě. Sehnat práce není snadné. Co bych ráda dělala? Mně je to i docela jedno. Prostě cokoliv. Tak si tu pročítám nabídky práce a brigád. Zdravotní omezení mám určité jenom kvůli očím. Není to jednoduché, tady v Kaplici tedy ne. Práce je spíše pro chlapy, pro ženy hodně málo."