Nezaměstnanost na Českokrumlovsku i nadále utěšeně klesá. A to tak, že 
v květnu se dokonce českokrumlovský okres zařadil 
v 77 okresech v republice mezi ty s největším poklesem meziměsíční nezaměstnanosti. Úplně největší zaznamenal úřad práce v okresech Jindřichův Hradec (o 12,5 %), Rychnov nad Kněžnou a Svitavy (shodně o 12,1 %), Jičín (o 11,7 %), Chrudim (o 10,8 %), Český Krumlov (o 10,6 %), Písek 
(o 10,5 %), Znojmo (o 9,7 %).

V květnu se tedy míra nezaměstnanosti v regionu snížila z dubnových 6,5 procenta na 6,1 procenta.
Ta představují 2600 uchazečů o práci. Na konci dubna jich bylo 2907.

Neznamená to však, že by se příchod nových lidí na úřad práce zastavil.
„Já jsem přihlášena na úřadu práce ode dneška," svěřila se ve čtvrtek třiadvacetiletá Hedvika z Českého Krumlova." Předtím jsem pracovala v Liře. Tam jsem teď skončila. Nevím, jestli se dá snadno sehnat jiná práce. Zaměstnavatelé si dost vybírají, třeba i podle vzhledu. Jsem vyučená prodavačka, takže budu hledat místo v nějakém obchodě."

Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí nyní na Českokrumlovsku hledá práci v oblasti prodeje 
177 uchazečů o zaměstnání, 
v nabídce je však jen 
82 volných míst.

V květnu se na úřad práce přihlásilo nově 255 osob, ale 562 jich úředníci z evidence vyřadili. Z těch našlo pracovní uplatnění 388 lidí.
Na konci května se mohli uchazeči probírat nabídkou 1323 volných míst. Pro absolventy a mladistvé jich bylo vhodných 425, pro lidi se zdravotním postižením 39. Uchazečů se zdravotním omezením ale bylo podstatě více – 453.

Na Českokrumlovsku v květnu připadali na jedno volné místo v průměru dva uchazeči o práci. Skutečnost v některých profesích a oborech je však úplně jiná. V regionu je tradičně největší poptávka po kovodělnících a strojírenských dělnících, na které čeká 282 volných míst. Veliká poptávka je také po pracovnících v osobních službách, tam se jich může uplatnit 275. Sháňka je po pracovnících s odpady a s nimi souvisejícími pomocnými pracemi (170 míst). Na druhé straně v tomto oboru hledá uplatnění pouze 43 uchazečů. Po 160 volných místech je ve stavebnictví, těžbě, výrobě a dopravě. Montážních dělníků by bylo třeba 124 atd.

Nicméně blíží se prázdniny a mnohým zaměstnavatelům pomohou doplnit chybějící pracovní síly studenti.
Poprvé se na brigádu vydá například patnáctiletá studentka Nela Březinová z Č. Krumlova. „Budu hosteskou na Mezinárodním hudebním festivalu a přes poledne budu pracovat v pizzerii. Těším se," řekla. Podle jejího mínění není těžké brigádu najít, když se ví, kde hledat.
S tím souhlasí i krumlovský student, devatenáctiletý Marek Stráský z Č. Budějovic. „Zejména v Budějovicích to není těžké. Stačí jen chtít. Já budu asi měsíc na recepci u jedné firmy."

Krumlovský student Miroslav Růžička (18 let) z Č. Budějovic má v plánu brigádu ve firmě ve Srubci u svého otce, pak ve Sportissimu nebo skladu v krajském městě: „Tam sehnat brigádu je to nejlehčí. Před dvěma roky to bylo horší, ale teď je výběr dobrý."