Pokles nezaměstnanosti na Českokrumlovsku se v červenci zastavil. Míra nezaměstnanosti zůstala na stejné úrovni jako v červnu, tedy na 5,6 procenta.

Co se týká počtu uchazečů o zaměstnání, jejich množství do konce července naopak trochu stouplo. Zatímco na konci června jich Úřad práce v Českém Krumlově evidoval 2403,
o měsíc později jich zaznamenal 2418. Mezi nimi je 1317 žen, 257 absolventů a mladistvých a 453 osob se zdravotním omezením.

Volných pracovních míst oproti předchozímu měsíci o něco ubylo. Zatímco 
v červnu nabídka práce skýtala 1355 volných míst, na konci července bylo v okrese k dispozici 1306 míst. Mezi nimi je pro absolventy a mladistvé vhodných 257 míst a 453 pro lidi se zdravotním postižením.

Šikovného pracovníka hledá například společnost ALL – fish v Černé v Pošumaví. Jí nabízená práce spadá do kategorie manipulační dělníci při výrobě. Jedná se o práci na plný úvazek v jednosměnném provozu a vítaný je především člověk vyučený v tzv. černém řemeslu. To znamená zámečník, opravář zemědělských strojů a podobně. Firma zkrátka potřebuje dělníka do výroby akvárií.

„Nám nezáleží na tom, jak je kdo starý, hlavně aby to byl schopný pracovník," říká Jan Rubeš. Firma sháněla dělníky už v minulosti. Ale po anabázi, kdy se ani jeden z mnoha lidí v dílně neuchytil, to nakonec vzdali.

"Jenomže teď už je té práce tolik, že nestíháme," říká jednatel společnosti Jan Rubeš. "Doufáme proto, že se třeba chytí absolventi po škole, kteří si nyní budou hledat práci."

Firma AL-fish žádné velké nároky na adepty nemá. „Je to však řemeslo, které se nedá naučit. Buď k tomu je člověk správně šikovný, nebo ne," říká Jan Rubeš. „Dále je hlavní, aby chtěl dělat, myslelo mu to, a také je třeba, aby byl fyzicky zdatný."

Zatím na jedno volné místo na Českokrumlovsku díky trvající sezoně připadá 1,9 uchazeče o zaměstnání. Podle pravidelného celoročního vývoje nezaměstnanosti se však dá očekávat, že takový optimistický stav už moc dlouho nepotrvá.