Už dlouho se v Přísečné mluví o stavbě nového obecního úřadu v centru vsi. Momentálně totiž úřad stojí mimo obec. Projekt na stavbu byl hotový už za bývalého zastupitelstva. Nové vedení Přísečné si ho ale prostudovalo a došlo k závěru, že je plánovaná budova na ves, která má málo přes 200 obyvatel, značně předimenzovaná. Padlo rozhodnutí, že se musí projekt předělat, aby byl finančně únosný.

„Původní projekt řešil zbytečné věci, které zvyšovaly rozpočet - například klimatizaci či plot s elektrickými vraty. S tímto nadstandardem nyní už opravdu nepočítáme,“ důrazně to zavrhl starosta Přísečné Jiří Netušil. „Dáváme dohromady ekonomičtější verzi. Čekají nás ještě jiné akce a peněz příliš není, takže musíme šetřit. Původní rozpočet na stavbu úřadu se pohyboval kolem dvanácti milionů korun. Věřím, že se nám ho podaří postavit za šest milionů. Kdybychom do toho šli podle původní představy, absolutně bychom se vyřadili z dalšího rozvoje obce.“ Jen pro srovnání, roční rozpočet Přísečné se pohybuje kolem tří milionů korun.

Hlavní změna bude ve velikosti domu. Budova se zmenší. Počet plánovaných místností ale zůstane. „Se zmenšením půdorysu na úkor akcí, které bychom chtěli, aby se tam v budoucnu uskutečnily, nesouhlasím,“ je proti tomuto záměru bývalý starosta Miroslav Schwarz. „Potřebujeme hlavně velikou zasedací místnost, aby se do ní vešli občané. Pokud bude zmenšená téměř na polovinu, nepovažuji to za šťastný krok.“

Jak Schwarz zmínil, za původním projektem si stále stojí. „Budu ale rád, když se vůbec podaří obecní úřad postavit. A to za jakýchkoliv podmínek,“ dodal.

Jiří Netušil zdůraznil, že ačkoliv se objekt zmenší, funkčnost zůstane zachována. „Bude se v něm nacházet zasedací místnost, sociální zařízení, hasičárna, kanceláře obecního úřadu a knihovna,“ vyjmenoval.

Nový obecní úřad lidé v Přísečné vyžadují už delší dobu. Nešťastné umístění je pro mnohé občany problematické. „Přestěhování ocení hlavně starší lidé, kteří se do něj těžko dostávají. Dnešní úřad je pro ně přece jenom daleko,“ uvedla například místní Eva Perníková.

Že obec nový úřad opravdu potřebuje, bylo evidentní i při ustavujícím zasedání nových zastupitelů, které se konalo v hasičárně, kam se příliš lidí nevešlo. Někteří se tísnili v uličce u vstupu, a ti co přišli později, měli jednoduše smůlu. „Chce to nový obecní úřad. Tohle jsou hrozné podmínky,“ rozčiloval se tehdy jeden z občanů.

Otázkou je, kdy se lidé nového sídla starosty dočkají. „V tuto chvíli se projekt předělává, zhruba pět měsíců potrvá, než nabude stavební povolení, poté přijde na řadu výběrové řízení na dodavatele. Věřím, že se do konce roku posuneme,“ řekl Netušil.

Dotace v tomto případě nejspíš nepomůže. „Šance na získání grantu neexistuje,“ potvrdil starosta.