Už končí červen a prší a prší. Zahrádkáři sice nemusejí kropit a zdá se, že by si mohli spokojeně mnout ruce, jak jim vegetace na zahradách bujně roste, ale opak je pravdou.

Pěstitelé vidí, že kvůli dlouhotrvajícímu mokru a chladnu to je s budoucí úrodou pořádně nahnuté. Například nyní, místo aby ze záhonů nosili domů první červené slaďoučké jahody, mají jahodníky plno obrovských listů a jsou obsypány zelenými jahodami, které kvůli nedostatku sluníčka nečervenají, ale hnědnou skrnami začínající hniloby.

„Počasí je problém. Je chladno, ovoce a zelenina podléhají plísni. Jahody hnijí a plesniví, stejně tak už i rajčata a brambory,“ přitakala Marie Moravcová z Českého Krumlova, pro niž je zahradničení velikým koníčkem. „Ani úroda ovoce nebude kdovíjaká. Už teď vyhazuji spoustu plesnivých jahod, skvrny už se objevují i na nati rajčat a brambor.“

Podobně hovoří i Zdeňka Vavrečková. „Všechno plesniví, i okurky, meruňky, broskve. Brambory ženou do natě, ta má snad už metr, tak nevím, co bude dole v zemi.“

Také ji, stejně jako mnoho dalších pěstitelů, rozčiluje nekonečný boj se slimáky. „Všude je to samý slimák, takoví ti velcí černí a rezaví. Topím je v pivu, které na ně nastražím. Solit je nechci, přece si nebudu půdu zanášet solí, a na papriky, které jim obzvláště chutnají, si přece nedám jed. Slepice se jich bojí a nechtějí je žrát,“ zlobila se. „Rajčata jsou pořád malá a zelená a broskve snad letos uzrají až o Vánocích.“