Na zabalené krabice, ve kterých byl schovaný nový počítač, se v úterý radostně vrhly děti ze 4. A Základní školy T. G. Masaryka Český Krumlov. Balicí papír létal vzduchem, ruce se zvědavě natahovaly po jednotlivých částech computeru. Je s podivem, že dárek takový útok přežil. Školáci byli v euforii právem, protože vyhráli krajské kolo soutěže Koloběh vody v přírodě. Nyní je čeká celorepublikové finále. Počítač a další drobnosti jsou odměnou za dosavadní úspěch.

„Žáci měli výtvarně zaznamenat, jak vypadá koloběh vody v přírodě. Moc se jim to povedlo,“ řekl pyšně ředitel školy Vlastimil Hlásek. „Veliký podíl na úspěchu má jejich učitelka Věra Matlachová. Je moc šikovná, děti vede už od první třídy.“

Počítač do třídy přinesl Jiří Heřman, ředitel firmy ČEVAK, která soutěž připravila. Mezi gratulanty nechyběl starosta Dalibor Carda, který děti obdaroval dobrotami. Po kratičkém proslovu se už malí nedočkavci mohli vrhnout na zabalený dárek, který čekal opodál. A byla to vřava.

„By mě zajímalo, proč je to tak veliká krabice, když je v ní jen klávesnice,“ byl zklamaný ze svého úlovku jeden z chlapců. To další už třímal v rukou počítač. „Vau, na tom se budou pařit opravdu skvělé hry,“ vydechl.

Právě na prohánění počítačových her se většina žáků těší nejvíce. „Můžu hrát pořádně brutální hry?“ zeptal se zvídavý klučík. „Brutální budu já, až budeš zlobit,“ usmál se jeden z dospělých, kteří přihlíželi.

„Jsem z toho počítače nadšený, protože myslím, že bude hlavně na hraní. Přinesu si z domova několik skvělých her. Bude to paráda,“ plánoval Dominik Richter. Stejné pocity měl i jeho kamarád Marko Bilandžija: „Hry pařím fakt rád. Hlavně akční, strategie a tak dále. Škoda jen, že nemáme doma internet.“

Mladí hráči jsou ale na omylu. Počítačem žádné akční hry neproženou, ten bude sloužit k výuce, zchladil je zástupce ředitele školy Josef Haláček. Čtvrťáci měli při rozbalování starosti. Za prvé, jestli je získaný počítač dost dobrý. „Ano, je fakt kvalitní,“ uklidnil je zástupce ředitele.

Za druhé, s kým pojedou na celorepublikové finále soutěže, které je čeká 9. června v Berouně. „Prosím, pojedeme na to finále Ramvej Busem,“ žadonil chlapec. „Hej, ty budeš jednou určitě automechanikem,“ usmál se Jiří Heřman. Českokrumlovský starosta byl ale jiného názoru. „Chlapec chce evidentně podpořit místní firmu, a to je samozřejmě v pořádku,“ řekl s úsměvem na tváři.