Tedy v podstatě tři tuny na jeden hektar.

„Už téměř patnáct let sledujeme zhoršený zdravotní stav lesních porostů v této lokalitě. Jedná se jednak o defoliaci, především smrků a částečné prosychání,“ konstatoval Bedřich Navrátil, ředitel Lesů města Český Krumlov, které tyto porosty spravují.

Chybí hořčík a vápník

Tyto příznaky se podle něj neprojevují jen u starších porostů, ale u porostů téměř všech věkových stupňů. Na základě analýz bylo zjištěno, že půda vykazuje jednak větší kyselost a jednak je v ní kritický nedostatek hořčíku, nedostatek vápníku a stopového prvku zinku.

„My máme pro prosychající stromy specifický název. To jsme tu měli jednou jednu dřevorubeckou partu z Moravy a když ji lesník plísnil za to, že pokácela strom, který nebyl označený a tedy určený k těžbě, jeden dřevorubec se ohradil. Ale šéfe, on byl takový opršalý, tak jsme ho srůbli. Takže jim od té doby říkáme opršalé,“ shrnul Navrátil.

Po pěti letech od prvního vápnění byly provedeny další analýzy, které prokázaly, že k významnému zlepšení zatím nedošlo, a proto bylo přikročeno k zásahu i během letošního roku.

Stromy, které potřebují ošetřit, se poznají podle toho, že jsou na první pohled prořídlé, koruny jsou porostlé lišejníkem a některé stromy usychají, aniž by byly napadeny jakýmikoli škůdci.

Od vápnění očekávají správci lesa zlepšení půdních podmínek a tím i zlepšení výživy lesních porostů a zlepšení jejich zdravotního stavu.

A kolik to stálo? Město ani Lesy města Český Krumlov, kromě času a několika jízd do Přední Výtoně, téměř nic.

„Ale hodnota díla se pohybuje okolo 500 tisíc korun, kterou hradíme z dotačních titulů ministerstva zemědělství,“ shrnul ředitel Městských lesů Bedřich Navrátil.