Český Krumlov – Teplo
a vlhko tvoří ideální podmínky pro klíšťata. Letošní léto je pro ně příznivější než vloni, čemuž odpovídá i nárůst onemocnění lidí klíšťovou encefalitidou i lymskou boreliózou přenášenou klíšťaty. V Jihočeském kraji evidovali k 30. týdnu hygienici celkem 39 případů onemocnění encefalitidou, což je o sedmnáct případů více než vloni v tomto období. Nejvíce potvrzených případů nakažených je na Českokrumlovsku, celkem jedenáct.

„Za celý loňský rok jsme evidovali v Jihočeském kraji celkem 66 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou," říká ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. V roce 2014 dokonce pouze 64 případy. Největší výskyt za poslední roky byl v roce 2006 – celkem 171 případů onemocnění v kraji, v letech 2005 a 2011 to bylo 170 případů. Dosavadní vývoj ukazuje, že letos můžeme očekávat výskyt vyšší než vloni či předloni.

„Důležitá je prevence, především ochrana před napadením klíštětem, případně zrychlený režim očkování proti klíšťové encefalitidě," radí Kvetoslava Kotrbová. Stoupl také počet lidí nakažených záludnou boreliózou.

Od začátku roku do 30. kalendářního týdne evidují hygienici v Jihočeském kraji celkem 79 případů nahlášených a potvrzených onemocnění lymskou boreliózou. To je o šestnáct více než vloni. V Evropě v současné době není proti borelióze očkování. Jedinou ochranou je tedy prevence a ta je stejná jako prevence před klíšťovou encefalitidou. „Mít oděv, který chrání celé tělo a nechodit do lesa s odhalenýma nohama. Když přijdete odněkud z přírody, je dobré se prohlédnout a pokud klíště najdeme, tak ho co nejdříve odstranit," poradila Gabriela Žampachová, která zastupuje ředitelku jihočeského epidemiologického odboru.

Mezi příznaky boreliózy patří zarudlá skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Příznaky má tato infekční nemoc podobné chřipce, což ale není vždy podmínkou. Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů. Při zjištění nemoci jsou napadenému podávaná antibiotika. „Člověk jde na krevní testy," popsal svojí zkušenost pacient s boreliózou. „Tyto testy neprokáží boreliózu jako takovou, ale umí identifikovat obranné látky proti nemoci. Umí ji potvrdit, ale neumí ji vyloučit," uvedl. Borelióza je často medializovaná, ačkoliv zde nemoc byla dle lékařů vždy. Pacient se jí může nakazit a nemoc přechodit, aniž by o tom věděl. Nemusí se tedy projevit vždy ve své plné síle.

Nejúčinnější obranou proti nakažení se klíšťovou encefalitidou je jednoznačně očkování. „Dá se očkovat celoročně," uvedla Gabriela Žampachová. „Dříve se doporučovalo očkovat v zimních měsících, aby se vytvořily protilátky. Nicméně v podstatě se může očkovat po celý rok. Myslím že očkování je velice účinná prevence proti klíšťové encefalitidě," uzavřela.