Když před časem žádali o peníze na rekonstrukci frekventované Českobudějovické ulice, dozvěděli se, že mají smůlu. Teď však Kapličtí mají téměř jisté, že miliony na opravu více než kilometr dlouhé silnice vedoucí z centra města až na jeho okraj přece jen získají.

Z pozice náhradníka se totiž město nyní přesunulo mezi příjemce dotačních peněz v rámci 13. výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad.

Pro Kaplické to znamená jediné. Ve chvíli, kdy jim vznikne právní nárok na čerpání evropských peněz, přidají k dotační částce 4,3 milionu korun vlastní podíl ve výši zhruba 800 tisíc korun.

Za tyto peníze pak podle Ivany Putzerové z městského úřadu opraví povrch vozovky v Českobudějovické ulici v úseku od parku až k autobusové zastávce U Jihostroje. „Peníze zbudou také na zpevnění svahu nad zmíněnou ulicí naproti křižovatce s Malšským údolím,“ upřesnila Ivana Putzerová. Po zpevnění svahu dojde i na výstavbu nového chodníku z Českobudějovické ulice k sídlišti Na Vyhlídce.

Chodník navíc stavbaři zabezpečí novými svodidly. „Práce by měly začít ještě letos. Nyní čekáme na to, až budeme mít příslib dotace potvrzen smluvně,“ doplnila Ivana Putzerová.

Chystanou opravu vítá motorista Jan Sládek, který Kaplicí často projíždí. „Je pravdou, že tenhle úsek byl vždycky jen záplatovaný, takže celkovou obnovu povrchu vnímám jako příjemnou změnu. A pokud se všechny práce uskuteční s patřičnou důsledností a hlavně kontrolou kvality, bude to pro řidiče přínos na dlouhou dobu,“ řekl.

Podobného názoru je i obyvatel města Radek Jirkal. „Českobudějovická ulice po opravě už opravdu volá. S rekonstrukcí, pokud na ní opravdu dojde, sice jistě bude spojená uzavírka, která nebude nijak příjemná. Ale v tomto případě bude stát za to ji přetrpět,“ poznamenal Radek Jirkal, který rovněž apeloval na důslednou kontrolu kvality provedené opravy. „S tím bývá v Kaplici někdy problém,“ podotkl obyvatel města.

Starosta Kaplice Pavel Talíř včera uvedl, že peníze na spoluúčast k dotaci jsou připraveny v rezervní části městského rozpočtu. Problémy s hledáním peněz na financování rozdílu mezi výši dotace a celkovými náklady tedy Kapličtí mít nebudou. „Jsem rád, že dotace nakonec vyšla, neboť Českobudějovická ulice je jednou z nejvýznamnějších komunikací ve městě,“ poznamenal starosta.

Peníze na rekonstrukci Českobudějovické ulice měli Kapličtí podle předběžného příslibu získat z páté výzvy Regionálního operačního programu již před dvěma lety. Po přehodnocení žádosti však dotace do Kaplice nakonec nepřišla.