Přes osm tisíc podpisů se již podařilo nashromáždit na petici bojující za vznik lanovky Nová Pec – Hraničník. Ta by měla konečně do Hornoplánska přinést zimní sezonu, za kterou radnice bojuje mnoho let.

„Když si vezmu, že Horní Planá a Nová Pec má dohromady tři tisíce obyvatel, tak to číslo o něčem svědčí. Politici by to měli respektovat, protože je to vyjádření většiny místních lidí. A to jsou vlastně i voliči,“ řekl Emil Horváth z petičního výboru.

Podpisů může být ale ve finále ještě více, petice není stále uzavřená, za což může hlavně březnový pád vlády. „Vyvíjíme na její podporu další aktivity. Kdy ji předáme do příslušných rukou, nyní ještě nedokáži říct. Když už to podepsalo tolik lidí, tak samozřejmě nechceme, aby skončila na neúrodné půdě,“ řekl Horváth.

Místní obyvatelstvo považuje zimní sezonu takřka za životně důležitou. Měla by v první řadě přinést práci, díky které by mladí neměli choutky na stěhování.

„Mladí a perspektivní lidé utíkají. To je přece škoda. Potřebujeme tu, aby nám i zima dala práci,“ řekl Horváth.

„Hlavně hoteliéři jsou závislí jen na době od května do začátku října, což není ideální stav. Potřebujeme sem přivést turisty i v zimě,“ míní místní Bohumír Malík.

S jeho slovy souhlasí také další občanka Horní Plané Marie Malíková: „Lidé, kteří tu mají penziony, nemají přes zimu příliš příležitostí k výdělku. Zimní sezona by byla pro místní jen přínosem.“

Petici je možné podepsat na hornoplánské radnici, v penzionech v regionu či v označených provozovnách.