Ti se shodou okolností propadli pod led v den, kdy se nedaleko Centra integrovaného záchranného systému ve Frymburk konalo cvičení profesionálních hasičů právě s hlavním tématem záchrany osob z ledu.

„Vstup na led je opravdu nebezpečný, noční teploty se tu pohybují kolem tří stupňů Celsia," potvrdil včera Antonín Labaj s odkazem na internetové stránky www.ledovamagistrala.cz, které aktualizuje.

Na nich si může každý najít jak pohled na Lipno z webových kamer, tak třeba avíza, že led ztratil v poslední době až sedmdesát procent nosnosti a místy, například u ker nebo břehů, má pouhý jeden centimetr.

Ale vraťme se oněm třinácti nešťastníkům. Ti měli štěstí v neštěstí. Všichni přežili. A jak dodal Antonín Labaj, nebude to číslo konečné, protože zahrnuje jen ty, kterým někdy poskytl pomoc nebo se sice dostali zpět na led sami, ale tato situace je svědecky doložena. Takových, kterým se to povedlo beze svědků bude pravděpodobně víc. „Do této kategorie můžete připsat i naše dva záchranáře, kteří se propadli během hledání zbloudilých jachtařů při závodech ledových jachet," doplnil včera velitel českokrumlovské Vodní záchranné služby Milan Bukáček.

Současná zima tedy přináší podle všeho zdaleka nejvyšší údaje tohoto typu za poslední roky. Co se s tím dá dělat? Odpověď je jednoduchá, neriskovat.

Shodou okolností právě o nadcházející sobotě se na základní vodních záchranářů v Dolní Vltavici koná seminář záchranářů z regionu, jižních Čech i Rakouska. Prozatím přislíbila účast zhruba stovka lidí této profese. A velitel záchranářů Milan Bukáček zve i širokou veřejnost. Podle něj si tu návštěvníci mohou vyzkoušet například i sami na vlastní kůži takzvaný řízený propad pod led a pochopitelně i vlastní záchranu.

„Člověk, který se dostane do takové situace, musí vědět, co má dělat. Pak už bych to neviděl tak dramaticky, hodně toho udělá psychika," dodal včera Milan Bukáček s podotknutím, že i on sám se už jako kluk dvakrát propadl pod led. Ale, jak zopakoval a zdůraznil, člověk skutečně musí vědět, jak si pomoci. Jednou věcí je totiž upozornění, že se dají využít takzvané sebezáchranné hroty, ale co to vlastně je? Jak se dostat z vody ven, když pod vámi okraj ledu stále praská? Není nad to, vidět takovou situaci na vlastní kůži s člověkem, který se z ní umí dostat. A právě to nabídnou v sobotu záchranáři na Dolní Vltavici.

„Družstva složená z vodních záchranářů Česka, Horního Rakouska a Polska, zdravotnické záchranné služby, profesionálních a  dobrovolných hasičů a záchranářských kynologů zde budou demonstrovat různé metody záchrany života na ledě," upřesnil včera Milan Bukáček a dodal: „Diváci mohou vidět, jak se dostat z probořeného ledu, vyzkoušet se ponořit do ledové vody, nebo se naučit první pomoc. Zachraňující budou při nácviku využívat speciálně vyvinuté záchranné pomůcky, psí záchranáře, pásovou čtyřkolku či zmíněný vrtulník."

Přínosem akce bude také prezentace domácích i zahraničních firem zabývající se vývojem či prodejem  záchranářských prostředků a pomůcek. Víkendový seminář je každoroční událostí zimní sezóny.