První řidiči měli křižovatkou pod budoucí "dé trojkou" projet už 6. prosince, nicméně kvůli problémům s podložím pod křižovatkou bylo otevření uzavírky o více než dva týdny prodlouženo. Zatím to vypadá, že provoz na silnici II/157 z Českého Krumlova do Kaplice bude obnoven dva dny před Štědrým dnem.

Půlroční uzavírka mezi Českým Krumlovem a Kaplicí končí. Na snímku finální přípravy na znovuotevření silnice II/157 v křížení s budoucí D3.
Ještě uklidit silnici a je hotovo. Uzavírka mezi Krumlovem a Kaplicí končí

„Zrovna dnes jsme měli schůzku s paní ředitelkou Ředitelství silnici a dálnic pro Jihočeské kraj a potvrdili jsme si, že pokud nenastane nějaká kalamita typu silného sněžení nebo hlubokých mrazů, silnici z Krumlova do Kaplice bychom měli před Vánoci otevřít,“ potvrdil v pondělí Deníku Antonín Krák, náměstek jihočeského hejtmana a krajský radní pro dopravu.

Mimoúrovňová křižovatka Kaplice-nádraží, jak zní její oficiální název, je prstencovitá, s okružním pásem o poloměru 50 m ve spodní úrovni. Přes přeložku II/157 povedou dva jednopolové dálniční mosty o délce 43 m.

VIDEO: Stavba D3 mezi Třebonínem a Kaplicí-nádraží z ptačí perspektivy

Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic

Všechny nové úseky dálnice D3 na jihu Čech, tj. obchvat Budějovic z Úsilného do Hodějovic a úseky z Hodějovic do Třebonína a z Třebonína do Kaplice-nádraží, by měly být zprovozněny do konce příštího roku. Až k rakouské hranici, na hraniční přechod v Dolním Dvořišti, by měla být dé trojka dovedena do roku 2026. Zhruba v roce 2030 by pak mohlo být hotovo všech 170 kilometrů dálnice D3, která spojí jižní Čechy a Prahu a zároveň usnadní tranzit směrem do Rakouska.