Předchozí
1 z 9
Další

V úterý 9. ledna bude slavnostně zahájena stavba posledního úseku D3, od Nažidel až k hranici s Rakouskem v Dolním Dvořišti. D3 je, společně s budovanou D4 u Písku, největší stavbou na Krumlovsku. Jak přiblížil jihočeský mluvčí Ředitelství silnice a dálnic (ŘSD) Adam Koloušek, do konce roku 2024 plánuje stát zároveň zprovoznit všechny tři právě budované úseky dálnice D3 od Budějovic až po Kaplici-nádraží.

Zdroj: Vizualizace ŘSD

Na základní kámen u Dolního Dvořiště, kde bude poslední mimoúrovňová křižovatka na D3 ve tvaru osmičky s jednou okružní křižovatkou, poklepe 9. ledna po poledni delegace v čele s ředitelem ŘSD Radkem Mátlem. ŘSD uzavřelo smlouvu na stavbu tohoto úseku se společností SWIETELSKY za nabídkovou cenu bezmála 875 milionů Kč bez DPH. Hotovo by mělo být za dva roky.

Obchvat Prostředních Svinců a Horního Třebonína

Blíží se také zahájení stavby přivaděče z právě budované dálnice D3 do Českého Krumlova, včetně obchvatů Prostředních Svinců a Horního Třebonína. „V říjnu 2023 bylo zahájeno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Jako základní termín pro podání nabídek byl stanoven 27. prosince 2023, kvůli opakovaným dotazům uchazečů byl ale termín prodloužen a na konci prosince platilo nové datum 30. 1. 2024,“ doplnil mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Zdroj: Se svolením ŘSD

V Kladenském Rovném opraví most

ŘSD chystá také opravu mostu na trase z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví, a sice na I/39 v Kladenském Rovném. Jde o most přes potok Škeblici, s evidenčním číslem 39-016. „Předpokládaná doba realizace je předběžně plánovaná na letošní květen a potrvá dva měsíce,“ upřesnil mluvčí Adam Koloušek s tím, že na mostě se bude měnit svršek včetně izolace.

Oprava čeká i na most v Kladenském Rovném přes Škeblici.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Oprava čeká i most přes Lipno v Černé 

S krátkými zdrženími by měli řidiči počítat i v Černé v Pošumaví. Tam čeká most v hrázi, která odděluje velké a malé Lipno (ev. č. 39-022), výměna podpovrchových mostních závěrů za ty povrchové. Stavba, jež potrvá zhruba dva měsíce, už je vysoutěžená a její zahájení se chystá na duben.

Oprava čeká i na most v Černé v Pošumaví přes Lipno.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Kaplice-nádraží a Hubenov. Na E55 budou semafory

V koordinaci s opravou I/3 přímo v Kaplici-nádraží, kde se chystají stavební úpravy k odstranění rizik zejména pro chodce, jejichž součástí bude např. přemístění autobusových zastávek nebo nový přechod, je připravená také oprava I/3 mezi nádražím a Kaplicí u Hubenova. Tam nový povrch dostane téměř 2,5 km dlouhý úsek vozovky. I v tomto případě by měla částečná uzavírka začít v dubnu.

Půlroční uzavírka mezi Českým Krumlovem a Kaplicí končí. Na snímku finální přípravy na znovuotevření silnice II/157 v křížení s budoucí D3.
Ještě uklidit silnici a je hotovo. Uzavírka mezi Krumlovem a Kaplicí končí

Z křižovatky pod nemocnicí bude kruhový objezd

Od března do konce června plánuje Jihočeský kraj postavit novou kruhovou křižovatku pod českokrumlovskou nemocnicí. Jde o křížení silnic na Větřní a na Kaplici. „Bude to financováno ze dvou zdrojů, 12 milionů půjde z města, které si tam bude dělat svoje věci, jako je např. veřejné osvětlení nebo kanalizace, my postavíme za 34 milionů vlastní těleso kruhové křižovatky,“ vyčíslil Antonín Krák, náměstek hejtmana a krajský radní pro dopravu. „Nejsme sice vždy příznivcem kruhových křižovatek, ale v tomto případě jde o co nejrychlejší odbavení vozidel. Dochází k tam nehodám, byť nebývají těžké, a jde v prvé řadě o bezpečnost a zjednodušení dopravy. Přeci jenom jde o křížení silnice na druhé největší město okresu Kaplici a také na Větřní, Rožmberk a Vyšší Brod.“

Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Začne druhá etapa obchvatu Kaplice

Na Krumlovsku se počítá také ze zahájením dostavby obchvatu Kaplice. Obchvat Kaplice má vyjít na 141 milionů korun. „Co se obchvatu Kaplice týká, jde o jeho druhou etapu, která bude pokračovat nahoru na Blansko,“ přidal podrobnosti Antonín Krák. „Veškerou dopravu směrem na Benešov nad Černou by měl odvézt mimo Kaplici.“

Zadávací řízení na výběr zhotovitele už běží. „Hned jak ho vybereme, předali bychom staveniště a stavbu spustili. Rádi bychom ji měli na konci roku 2025 hotovou,“ doufá. „Může se stát, že nedodělky se vinou klimatických podmínek budou dokončovat na jaře 2026, ale rádi bychom obchvat napřesrok otevřeli.“

Stavba 2. etapy obchvatu Kaplice by měla vypuknout na jaře 2024. Ilustrační foto.
Chystá se druhá část obchvatu Kaplice. Kraj počítá i s cyklostezkou v Krumlově

Před Větřním budou semafory

„Mám pro řidiče z Krumlovska ještě jednu zprávu o omezení, budeme opravovat šikmý propustek před mostem k briketárně ve Větřní. Tam bude provoz řízen semafory, snad se stavba obejde bez větších zdržení,“ přidal další opravu Antonín Krák s tím, že přesnou dobu opravy ještě Jihočeský kraj upřesní.

Správa silnic bude u Větřní opravovat propustek pod II/160.Propustek pod II/160.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Přísečná i Horní Planá si na obchvaty ještě počkají 

Jihovýchodní obchvat Přísečné by se měl podle měsíc starých informací začít stavět v roce 2026, do provozu by měl být uvedený v roce 2028, podobně to vypadá s průtahem Horní Planou. Obě stavby jsou na silnici I/39.

VIDEO: Takhle by měl vypadat průtah Horní Planou

Zdroj: Youtube