„Dnes se budou bodovat holubi a králíci," přiblížil v sobotu při výstavě předseda. „Holubů tu je na dvě stě, králíků asi devadesát. V obou kategoriích soutěžíme o okresní poháry za nejlepší kolekci. Na ukázku tu máme také drůbež, moc chovatelů už ale na okrese není a posuzovatel je drahý, takže se nám nevyplatí ho na těch pár kusů zvát."

Drůbež, která byla na výstavě slyšet zdaleka nejvíc, tak byla v Besednicích jen na ukázku, aby lidi viděli, jaké se dnes chovají druhy. „Posuzovatelé, které si zveme, nás vyjdou na čtyři tisíce korun. Stárnou a je jich velmi málo, je problém v Jihočeském kraji je sehnat," dodal předseda, který si posteskl, že ubývá nejen posuzovatelů, ale hlavně samotných chovatelů. „Na okrese nás je organizovaných už jenom kolem šedesáti. Bývalo nás třiadvacet podorganizací, dneska jsme čtyři: Frymburk, Kaplice, Střítež a Besednice."

Jedním z mladých chovatelů je i předsedův vnuk, desetiletý Vojta Kopaný z Kaplice, který, stejně jako jeho dědeček, chová holuby. „Ani nevím, kolik jich máme," řekl Vojta. „Jezdíme za dědou s bráchou sem do Besednic, má jich spousta, chová je od mládí." Lásku k holubům po dědečkovi podědil i Vojtův mladší bratr Radim, kterému je sedm let. „Mladší vnuk je už taky holubář, má tu dokonce vystavené své holuby," připojila se k hovoru Eva Smolíková. „Já teď nic nechovám, mívala jsem králíky, ale zase je chceme mít. Teď máme jenom netetované na maso, chtěla bych zase čistokrevné. Jsem už v důchodu, takže bych na ně měla víc času."

Holuby chová i třináctiletý Jiří Plach z Malče. „Já je mám doma. Mám je od Vojtova dědy a chovám je asi dva roky, zatím jich mám zhruba desítku. Mám je v holubníku ve stodole." Jirka nechodí na žádný kroužek, cenné rady mu dává sám předseda chovatelů Oldřich Smolík.
Ze Studánek se na výstavu přijeli podívat i Šmídovi – a neodjeli s prázdnou. „Můj synovec Tomáš zrovna vyhrál v tombole holuba," pochlubila se Tomášova teta Karin Šmídová. „Chová holuby a holubičku mu sebrala kuna, tak ji tu sháněl a je moc rád, že ji vyhrál."
Chovatelskou zálibu Tomáš Šmíd podědil i se svým starším bratrem Robertem po dědečkovi, dlouholetém chovateli, který byl také na výstavě. „Máme toho doma spoustu, liliputky, králíky, těch zabijeme přibližně sto ročně, starší vnuk už je dokonce umí i stahovat. Měli jsme také ovce, ty nám ovšem zakousli vlčáci… A zrovna dneska se líhnou čínská kachňata," popsal Jiří Šmíd. V tombole měl štěstí i Robert Šmíd, který vyhrál králíka.

Na výstavě byla i bohatá tombola. „Každý něco přinese a z toho, co vyděláme, platíme provoz," vysvětlil další chovatel z Besednic, Zdeněk Lukač, který společně s Vojtou Kopaným a Jirkou Plachem vydával výhercům výhry.