Mladí křemežští hudebníci, divadelníci či různé spolky, ti všichni možná naleznou útočiště v objektu bývalé sokolovny v Křemži. Městys hodlá chátrající budovu přeměnit na víceúčelový dům, čímž vyřeší hned několik problémů.

„Možností, jak s tímto objektem naložit, se nabízelo hned několik. Momentálně pracujeme ale už jen s variantou víceúčelového domu, na které jsme se se zastupiteli shodli,“ potvrdil křemežský starosta Josef Troup.

„Myšlenkou je, že bychom tam přesunuli místní základní uměleckou školu. Vznikly by tam také prostory pro spolky, kapely, menší sálek, kde by se dalo dělat divadlo.“

Chtějí slyšet názory

Druhá varianta řešení předpokládala, že by v budově vznikly nové byty určené pro mladé lidi, nebo naopak pro seniory. Aby městys zjistil veřejné mínění, protože otázku využití sokolovny považuje za důležitou, rozeslal mezi lidi veřejnou anketu. Názorů se však sešlo minimum.

„Názor lidí je pro nás důležitý. Jenomže své nám řeklo jen pár lidí. Všichni ale byli pro víceúčelový dům. Možná jsme byli trošku naivní, když jsme si mysleli, že nám lidé budou chtít říct svůj názor,“ řekl Troup. V každém případě stále ještě mohou přijít na obecní úřad občané s vlastním návrhem.

„Až bude vytvořen finální návrh, zveřejníme ho, aby se k němu lidé mohli vyjádřit. Třeba někdo přijde ještě s něčím zajímavým. Debatu na téma sokolovna jsem se snažil vyvolat už předloni, za celou dobu jsme ale nedokázali najít smysluplné využití,“ povzdychl si starosta.

„Najít optimální využití bývalé sokolovny nebude lehké. Je zařízená jako kino, takže jsou tam šikmé podlahy a jeviště,“ podotkl Vladislav Štindl, který je předsedou Tělovýchovné jednoty Sokol Křemže.

Městys chce letos vyhlásit architektonickou soutěž, která by budoucnost objektu vyřešila. „Jestliže vybereme variantu, na které se všichni shodneme, začneme hned shánět peníze, protože z vlastního rozpočtu tak nákladnou akci neutáhneme,“ řekl Troup.

Momentálně sokolovnu pouze využívají ke zkouškám tři místní hudební skupiny. „Snad o ty prostory nepřijdeme. Nevím, kde jinde bychom zkoušeli,“ doufá zpěvák kapely Gutalax Martin Matoušek.