Pátého ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 142 měst a obcí. Úřady jsou v soutěži hodnoceny podle dostupnosti, transparentnosti nebo komunikace.

Českokrumlovský městský úřad získal ocenění.Zdroj: Archiv města

Českokrumlovský úřad je od vzniku soutěže opětovně oceňován jako jeden z nejlepších v Jihočeském kraji. Dvakrát obsadil třetí příčku (r. 2016 a 2019), dvakrát první místo (r. 2017 a 2018) a nyní se umístil druhý za Magistrátem města České Budějovice.

„Jsme moc rádi, že práce, kterou za běžné situace, ale i nyní za mimořádné situace, odvádíme, je pozitivně hodnocena nejen většinou klientů, ale i Ministerstvem vnitra,“ říká k tomu tajemník městského úřadu Radim Rouče. „Velmi si vážíme tohoto ocenění, které potvrzuje, že je u nás územní veřejná správa vykonávána kvalitně.“

Město Kaplice. Ilustrační foto.
Potokem v Kaplici tekla podezřelá pěna

Úřady byly hodnoceny na základě více než šesti desítek kritérií. "Sledovaly se například možnost online objednávek termínu pro vyřízení nejrůznějších agend, dostupnost formulářů na webu, nebo i aplikace pro hlášení závad, kterou obyvatelé využívají k rychlému sdělení poruch a nedostatků ve městě," objasnila mluvčí města Petra Nestávalová.

„V loňském roce jsme rozšířili oblíbené a využívané online rezervace termínů na úřadě o další agendy," doplnil tajemník. "Přidali jsme do systému matriku, službu Czech POINT, evidenci obyvatel a agendu živnostenského úřadu,“ vyjmenovává. Vyřízení rodného listu, trvalého pobytu nebo ověření podpisu je tak o něco komfortnější. Klienti si mohou sjednat online schůzku na přesný čas a mají tak jistotu, že úředník je v daný termín připraven řešit jejich záležitosti.

Když Nině Cibulkové zakázali zpívat, pustila do dokončení svého snu, inspiroval ji vlastní pobyt v Manchesteru v roce 2016. Knihou Můj anglickej deník provede čtenáře její kreslená karikatura.
Zpěvačka Nina Cibulková během pandemie dokončila svou prvotinu

"Hodnocení se také týkalo transparentnosti úřadu," dodala Petra Nestávalová. "Sem patří zveřejňování materiálů z jednání zastupitelstev na webu města, aplikace rozklikávacího rozpočtu, zveřejnění oficiální strategie rozvoje města, zveřejnění územního plánu, či existence on-line archivů rozpočtů. Všechny tyto informace standardně Český Krumlov zveřejňuje na webových stránkách města." Připomněla také, že českokrumlovský úřad se letos vyjímal i v krizové situaci v souvislosti s koronavirem, kdy se na jaře pracovníci úřadu dobrovolně zapojili do pomoci s balením a distribucí roušek pro obyvatele Krumlova. Při podzimní vlně epidemie zase úředníci pomáhají hygienikům s trasováním kontaktů osob nakažených koronavirem.