Dostat rytmus do krve nejmenším dětem se snaží nová hudební škola v Českém Krumlově Yamaha, která se usídlila v prostorách Základní školy Linecké Český Krumlov. Stále oblíbenější programy pro předškolní mládež zaujaly maminky s dětmi stejně jako v každém jiném městě, kde podobné školy fungují. „Jsou oblíbené celorepublikově a Český Krumlov není výjimkou. Ve městě je o školu veliký zájem,“ řekl vedoucí českokrumlovské Yamahy Pavel Černý.

Škola zatím podniká první krůčky, otevřená byla teprve v prosinci. 2. února proběhne od 15.00 do 15.30 zápis a den otevřených dveří. „Lidé se budou moci přijít podívat na vlastní oči, jak vlastně výuka probíhá.“

Podle ředitele Základní školy Linecká, Karla Dvořáka, se u předškolních dětí jedná spíše o rytmickou výchovu, než o učení na instrumenty. „Je to vlastně přípravka. Maminy se sejdou, pozpívají, rytmicky na děti zapůsobí. Je to hlavně o rytmu. Maminky mohou chodit s dětmi už od čtyř měsíců. Na nástroj je dobré se učit až tak od pěti let,“ řekl Dvořák.

„Abych řekla pravdu, tak jsem myslela, že to bude přece jenom lepší. Ale uvidíme, co malé půjde,“ je názoru například Zdeňka Lustová z Českého Krumlova, která školu navštěvuje s dcerkou.

Menší zájem je zatím překvapivě o zpěv. „Zpěv je těžká disciplína. Nikdo se populárnímu zpěvu nechce asi moc věnovat,“ usmál se Dvořák, přičemž dodal, že hodně obsazené jsou klávesy.

Existence hudební školy může pomoci i samotné základní škole.

„Kdyby byly v Yamaze děti předškolního věku, tak je reálná šance, že by sem pak začaly chodit i do školy. Znaly by už prostředí,“ řekl Dvořák. Podle jeho slov zájem o školu trošku vzrostl.

Pavel Černý si chválí také samotné umístění školy.

„Dlouhodobě jsme tady hudební školu plánovali. Sháněli jsme vhodnou lokaci. Na Linecké prostor je, přičemž samozřejmě škola nějakým způsobem ožila. Je dobře položená, všichni to mají stejně daleko,“ řekl Černý. „Ve škole je tvůrčí duch. Mám z toho dobrý pocit,“ dodal.