„O tom, jakým způsobem sbírku vyhlásíme a jakou formou proběhne, se ještě dnes musíme poradit,“ doplnil Oto Šrámek za Kiwanis Klub.
Hrůzné zprávy a dramatické informace, které se z Japonska během posledních dní dostávají také do Českého Krumlova, vedly členy tohoto klubu k logické úvaze.

Kiwanis International je jedním ze tří největších mezinárodních prestižních klubů na světě a jeho hlavní náplní je pomoc. Havní motto Kiwanisu je: Servisní klubová organizace sdružující lidi, kteří prostřednictvím vlastních projektů pomáhají převážně dětem a mladým lidem. Pomoc je zacílena skrze různé humanitární i jiné projekty klubu. V Českém Krumlově a regionu je patrně nejznámější jejich Den s handicapem, den bez bariér.
Jak může ale poměrně malé sdružení v malém městě na opačné straně zeměkoule skutečně a cíleně pomoci? Kiwanis International je mezinárodní sdružení, které vzniklo v roce 1915 a také v Japonsku má své členy.

„Máme obecnou představu, že vybrané peníze věnujeme nějakému domovu dětí, mateřské škole a podobně,“ vyjmenoval možnosti Oto Šrámek s tím, že krumlovská pomoc by byla zacílena pravděpodobně do města Sendai.
„Toto město je velmi postižené jak zemětřesením, tak přílivovou vlnou, mám v něm známé a kontakty na japonské členy klubu. Tím můžeme zajistit i osobní předání vybraných peněz,“ říká český průvodce. Možné už je také i skrze osobní vazby předat peníze přímo sendaiskému magistrátu, který rozhodne o přidělení na nejpotřebnější místo.

Sendai se svojí velikostí může připodobnit například Brnu. A podobně jako nad Brnem stojí hrad Špilberk, nad Sendai se tyčí hrad Aoba džó. To bude možná ale jen jeden z mála objektů, které po nynější apokalypse zůstanou tam, kde byly. Zbytek města i přilehlých oblastí nyní připomíná spíše měsíční krajinu. Jen těžko se hledají slova pro komentář k fotografiím, které zachycují město zalité vodou a bahnem, a to, co zůstalo na suchu, zčásti hoří.
Podle znalců japonské mentality, i podle Šrámka, snášejí Japonci podobné katastrofy tiše a pokorně, jsou na ně už od dětství připravováni.

„Je to velice kolektivní národ, což vychází i z historické nutnosti. Sami mají takové přísloví, které praví, že vyčnívající hřebíky se musí zatloukat. Aby přežili, museli spolupracovat. V podobných situacích tam člověk nezažije různé extrémní emoční projevy, které jsme vídali v televizi například po zemětřesení na Haiti, ale spíše zavládne jakýsi kolektivní smutek,“ naznačil Oto Šrámek.

Stálí klienti
Asijští turisté tvoří podstatnou část klientů, kteří se jednak ubytovávají v Českém Krumlově, ale také město navštěvují i třeba na jeden den. Dá se nyní očekávat pokles jejich návštěvnosti?
„Jsme v naprosto nové situaci,“ říká turistická průvodkyně Tamaki Shimizu, „spíše očekáváme stejný počet výprav, ale s menším počtem členů,“ dodala s odkazem na její vlastní skupinu, kterou doprovází v České republice od víkendu a která má místo šestadvaceti pouze šest lidí.
Ovšem Oto Šrámek už storno některých výprav zaznamenal, ale jak se situace bude vyvíjet do budoucna, to si zatím nikdo netroufá odhadovat. A v nejistotě není sám.

„Zatím storna hlášena nemáme, ale určitě to přijde,“ předpokládá ředitelka Hotelu Růže Marie Mrzenová.
I navzdory neštěstí v Japonsku nepřestávají mířit na českokrumlovský zámek skupinky japonských turistů. „Je to pro nás celkem překvapení. Řada Japonců disciplinovaně pokračuje v cestování po Evropě. Snažíme se s nimi komunikovat. Argumentují tím, že nechtějí svým předčasným návratem zatěžovat domácí dopravní systémy,“ řekl včera kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko.

Zda zemětřesení v Japonsku ovlivní návštěvnost nadcházející sezóny, zatím nikdo netuší. „Jsme velmi zvědavi na následující měsíc či dva, až se začne řešit obnova Japonska, jestli nás to nějak zasáhne. Je možné, že Japonci budou šetřit a věnovat se svým problémům,“ konstatoval Slavko.