Ačkoliv se zdálo, že je s moštováním jablek na Českokrumlovsku pro letošní rok ámen, nakonec tomu tak není. Moštárna v Novém Spolí je sice zavřená z důvodu rekonstrukce, do hry ale přišli obyvatelé Vyšného, kteří otevřeli vlastní moštárnu. Má to jen jeden háček, málokdo o nich zatím ví.

„Je to pro většinu lidí novinka, protože jsme to rozjeli čerstvě. V každém případě si myslím, že máme relativně kvalitní moštárnu. Můžeme mošt nejen lisovat a filtrovat, ale zároveň také pasterovat,“ řekl Miloš Skořepa.

Moštárna se ve Vyšném nachází na soukromém hřišti. Zajímavostí je, že peníze, které provozovatelé za moštování utrží, hodlají investovat do tohoto hřiště.

„Jsme svým způsobem apendix Českého Krumlova. Nikdo pro nás nic neudělal. Musíme si tedy pomoci sami,“ řekl Skořepa. „Moštujeme na základě dohody. Moštárnou nepodnikáme. Peníze investujeme do dětského hřiště.“

Moštování ve Vyšném se koná o víkendech. „Skončíme, až pohasne o mošt zájem,“ dodal Skořepa.

Výroba jablečného moštu má budoucnost i v Křemži, kde dříve moštárna normálně fungovala. „Přišly ale veliké přívaly sněhu. Jak to začalo na jaře tát, utrhla se zeď, která vzala roh budovy, kde se zrovna moštárna nacházela.Měli jsme hrozný strach, že by to mohlo spadnou celé, takže tam moštárna svým způsobem přestala fungovat,“ řekl křemežský starosta Josef Troup.

„Snažíme se tedy nalézt jiné místo, kde by měla výrobna jablečného moštu vhodné zázemí.“