Atmosféra Vánoc dýchá naplno z hornoplánského dětského domova. Ozdobené větve, papírové vločky na oknech, tvorba vánočních výrobků a venku pohádkové sněžení. Není divu, že už se děti na Štědrý den a následné vánoční prázdniny pořádně těší. Mnoho jich odjede ke svým rodinám, někteří v dětském domově ale zůstanou. Smutnit však nemusí, i sem Ježíšek zavítá a nějaký ten dáreček každému přinese.

„Vánoce u nás probíhají stejně jako v jiné rodině. Je tu jen rozdíl, že místo dvou dětiček jich tu máme zhruba 15,“ usmála se ředitelka Dětského domova a základní školy Horní Planá Irena Bumbová.

Rozpočet samozřejmě nedovoluje nakoupit nijak výrazně drahé dárky, ale i tak udělá zabalený balíček radost. Děti napsaly Ježíškovi dopis, co by si přály.

„Tety už ví, co by děti potěšilo. Někdo chce například Lego, starší parádivé slečny různé šminky. Z rozpočtu dáváme 400 korun na dítě,“ řekla Bumbová.

Občas se i stane, že někdo dětský domov v Horní Plané obdaruje sponzorským darem. „Oslovilo nás gymnázium z Prahy, že by jejich studenti chtěli udělat našim dětem radost. Rádi by jim poslali nějaké dárky. Aby měli od našich dětí odezvu, tak u každého dárku bude e-mailová adresa dárce, na kterou pak obdarovaný napíše.

Domluvili jsme se také na spolupráci, že by k nám někdy tito studenti přijeli na výlet. Strávili by u nás celý den, díky čemuž by poznali místní život,“ řekla Bumbová. „Také se stalo, že volal jeden pán, který má na Lipně chatu, že by rád přijel a něco nám dal. Občas se takoví lidé najdou, což je milé. Není to ale časté.“

Děti z dětského domova nebudou o Vánocích ale jen dostávat. Rozhodly se, že také někomu něco dají. Na adventním trhu v Horní Plané a na charitativním bleším trhu v Travellers Hostelu v Českém Krumlově prodávaly své výrobky. Celkově se podařilo utržit více než čtyři tisíce korun. Těmi pak obdarují pejsky v českokrumlovském psím útulku.

„To by mělo být o vánočních prázdninách, maximálně někdy po novém roce,“ dodala Bumbová.

Vánoční prázdniny se dají v Horní Plané využít naplno. Všudypřítomný sníh vybízí k běžkovému lyžování či jiným zimním radovánkám. A na čem, že si děti na Štědrý den pochutnají? Samozřejmě na bramborovém salátu a rybím, případně kuřecím řízku.

ANKETA: Co si přejete od Ježíška? Máte rádi Vánoce?

Žaneta Danielová: Přála bych si nějaký modernější mobil s MP3. Vánoce mě ale popravdě příliš nezajímají. Mám ale ráda vánoční koledy.

Anča Machačová: Líbil by se mi mobil. Nějaký novější. Chtěla bych Vánoce s rodinou, i když tomu tak letos asi nebude. Atmosféra Vánoc mě moc nebere.

Vlasta Medková: Je mi celkem jedno, co dostanu. Jestli Vánoce prožívám? Celkem ano. Spíš je ale beru jako posezení s kamarády.

Pavel Patkan: Chci puzzle s Asterixem. Mám ho totiž moc rád. Na Vánoce se těším. Všechno kolem nich si užívám.