Svatá Markyta zahání deště a bouřky. Byť Markéta měla svůj svátek již ve středu, v duchu zmíněné pranostiky dopřála Hornoplánským o víkendové pouti blankytně modrou oblohu prakticky bez mráčku.

„Počasí vyšlo na výbornou, návštěvníků je plno, tak to je půl akce vyhráno,“ pochvaloval si v sobotu před polednem Luděk Štěpánek z pořádajícího Kulturního a informačního centra v Horní Plané.

Na návštěvníky Markétské pouti čekalo na hornoplánském náměstí jako již tradičně nepřeberné množství stánků s nejrůznějším sortimentem. Nechyběl ani řemeslný jarmark, divadlo, pouťové atrakce anebo pivní stan, v němž se střídaly kapely hrající hudbu různých žánrů.

„V pátek večer mi trochu zatrnulo, když k nám dorazila jen polovina objednaného stanu, ale nakonec jsme vše zvládli vyřešit a lidé si mohli posedět pod střechou,“ podotkl Luděk Štěpánek.

Vloni si hornoplánské pouťové veselí nenechalo ujít na osm tisíc lidí, letos byla podle odhadů Luďka Štěpánka návštěvnost přibližně stejná. „Jen se lidé možná trochu více rozptýlili po celém městě, protože jsme letos poprvé nabídli i vyhlídkové plavby po Lipně. Takže všichni korzují mezi náměstím a břehem jezera,“ řekl.

„Na pouť chodím s rodinou pravidelně. Nejdříve jsme sem jezdili k babičce, která v Plané bydlí, teď už tady druhým rokem žijeme také,“ uvedl Jiří Sobolík, zatímco si prohlížel zboží, které nabízeli trhovci. „Je to tradice, scházíme se tady s rodinou. Vyrážíme za muzikou a s dětmi na pouťové atrakce,“ doplnil.

„Přijela jsem pozdě, prodávám terpve půlhodinu, ale zájem je slušný,“ zhodnotila Ilona Valášková z Městce Králové, která návštěvníkům pouti nabízela sýrové speciality. „Jsem tady poprvé, zkusila jsem to na doporučení známého,“ doplnila. To Jiří Drhovský z Týna nad Vltavou, který ukazoval, jak se z kusu dřeva dají udělat krásné hračky, už s Hornoplánskou poutí zkušenosti má. „Naposledy jsem tu byl předloni. Je to pro mě tak trochu výjimečná událost, účastním se spíše specializovaných akcí, na nichž se prezentují výrobci hraček,“ řekl.